Derin öğrenme yöntemleri ile medikal bilgi çıkarımı
Medical information extraction with deep learning methods
  1. Tez No: 883252
  2. Yazar: AZER ÇELİKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BULUT, PROF. DR. AYTUĞ ONAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Biyomedikal alandaki artan makale sayısıyla birlikte, hastalıklar ve semptomlar hakkında keşfedilen değerli bilgiler akademik literatürde saklı kalmaktadır. Bu tezde, solunum yolu hastalıkları ve semptomları arasındaki ilişkilerin keşfi, NLP'nin bir alt disiplini olan ilişki çıkarımı yöntemleriyle ele alınmıştır. Bu amaçla, hastalık-semptom bilgileri içeren bilimsel tıp makalelerinin özetlerinden oluşan özgün bir veri seti hazırlanmıştır. Tezde, semantik benzerlik ve graf gömme yöntemlere dayalı yaklaşımlar önerilmiştir. Semantik benzerlik yöntemleri (Kosinüs, Öklid ve Nokta çarpımı) karşılaştırılarak hastalık-semptom ve hastalık-hastalık ilişkilerini doğru bir şekilde tespit edebilen yöntemler belirlenmiştir. Ayrıca, ilişki çıkarımı, bağlantı tahmini problemi olarak ele alınarak, graf embedding tabanlı yöntemlerin (TransE, DistMult, ComplEx, HolE) büyük dil modelleri ile çıkarımı ve doğrulanmasını içeren yenilikçi bir yaklaşım geliştirilmiştir. Potansiyel bağlantıların doğruluğunu arttırmak amacıyla küme üçgenleri ve varlık sıklığı yöntemlerinin hibrit kullanımı önerilmiştir.Elde edilen sonuçlar semantik benzerlik tabanlı yöntemlerden nokta çarpımı benzerliğinin, graf gömme yöntemlerinden ise TransE ve GPT4 dil modelinin daha başarılı olduğunu göstermiştir. Bu tezde geliştirilen yöntemler, solunum yolu hastalıkları ve semptomları arasındaki ilişkilerin keşfedilmesiyle klinik karar verme süreçlerine ve tıbbi araştırmalara önemli katkılar sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
With the growing number of articles in the biomedical field, valuable information about diseases and symptoms discovered remains hidden within academic literature. In this thesis, the discovery of relations between respiratory diseases and symptoms utilized relationship extraction techniques from natural language processing. A unique dataset of scientific medical article abstracts with disease-symptom data was created. The study involved comparing semantic similarity (Cosine, Euclidean, and Dot Product) and graph embedding methods (TransE, DistMult, ComplEx, HolE) integrated with large language models to innovate in disease-symptom relationship prediction. The results showed that dot product similarity was more successful among semantic similarity-based methods, and TransE and GPT4 language models were more successful than graph embedding-based methods. The methods developed in this thesis have the potential to make significant contributions to clinical decision-making processes and medical research by discovering the relationships between respiratory diseases and their symptoms.