Sağlık kurumlarında örgütsel demokrasinin, örgütsel bağlılık ve çalışan motivasyonu üzerindeki etkisi
The effect of organizational democracy on organizational commitment and employee motivation in health institutions
  1. Tez No: 883253
  2. Yazar: HASAN AKÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada sağlık kurumlarında örgütsel demokrasinin, örgütsel bağlılık ve çalışan motivasyonuna etkisi ve ilişkisi incelenmiştir. Bu amaçla Şanlıurfa ilindeki Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Siverek Devlet Hastanesinde çalışan doktor, hemşire, tıbbi sekreter, idari personel, sağlık teknisyeni ve diğer sağlık personelleri çalışmaya katılmışlardır. Toplam 256 sağlık personeli anket çalışmasına katılmıştır. Araştırmada katılımcılara ''Örgütsel Demokrasi Ölçeği'', ''Örgütsel Bağlılık Ölçeği'' ve ''Motivasyon Seviyeleri Ölçeği'' uygulanmıştır. Araştırmada katılıcıların örgütsel demokrasi, örgütsel bağlılık ve motivasyon seviyeleri düzeylerinin bazı sosyo-demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesine yönelik yapılan bağımsız örneklem t testi ve ANOVA testi uygulanmış ve örgütsel demokrasi, örgütsel bağlılık ve motivasyon seviyeleri düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda örgütsel demokrasi ölçeği alt boyutu olan katılım-eleştiri puanları katılımcıların yaşlarına göre anlamlı farklılık oluşturduğu, örgütsel bağlılık ve motivasyon seviyeleri ölçeklerine göre yaşta farklılık görülmemiştir. Aynı zamanda katılımcıların eğitim, meslek, çalıştıkları kurumlara göre, çalıştıkları birimlere göre vs. örgütsel demokrasi, örgütsel bağlılık ve motivasyon seviyeleri açısından farklılıklar görülmüştür. Katılımcıların motivasyon puanları ile örgütsel bağlılık ve örgütsel demokrasi puanları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki görülmüştür. Çalışanların motivasyon düzeyleri arttıkça, örgütsel bağlılık ve örgütsel demokrasi puanları da artış göstermektedir. Örgütsel demokrasi ölçeği, örgütsel bağlılık ve motivasyon seviyeleri ölçeği alt boyutları puanları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Regresyon analiz sonuçlarına göre motivasyonun ve örgütsel bağlılığın birbirlerini pozitif yönde etkilediklerini ve bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. R^2 değeri 0,369'dur. Bu da motivasyonun örgütsel bağlılıktaki değişimin %36,9'unu açıkladığını ifade eder. Yani motivasyonun örgütsel bağlılık üzerinde önemli bir açıklayıcı etkiye sahiptir. Örgütsel demokrasinin motivasyon ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi anlamlı bir şekilde etkilediğini ve bu ilişkide bir aracı rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect and relationship of organizational democracy on organizational commitment and employee motivation in health institutions were examined. For this purpose, doctors, nurses, medical secretaries, administrative staff, health technicians and other health personnel working at Mehmet Akif İnan Training and Research Hospital and Siverek State Hospital in Şanlıurfa province participated in the study. A total of 256 healthcare personnel participated in the survey. In the research,“Organizational Democracy Scale”,“Organizational Commitment Scale”and“Motivation Levels Scale”were applied to the participants. Independent t-test and ANOVA test were applied to determine whether the distribution of participation in democracy and motivation levels differed according to some socio-demographic characteristics, and regular and regression analyzes were conducted to determine between democracy, ignition, commitment and motivation levels. As a result of the research, participation-criticism scores, which is the sub-dimension of the organizational democracy scale, made a significant difference according to the ages of the participants, and no difference was observed in terms of organizational commitment and motivation levels scales. At the same time, the participants' education, profession, institutions they work in, units they work in, etc. Differences were observed in terms of organizational democracy, organizational commitment and motivation levels. A positive significant relationship was observed between the motivation scores of the participants and their organizational commitment and organizational democracy scores. As the motivation levels of employees increase, organizational commitment and organizational democracy scores also increase. It was observed that there was a positive relationship between the scores of the organizational democracy scale, organizational commitment and motivation levels scale sub-dimensions. According to the regression analysis results, it was seen that motivation and organizational commitment affected each other positively and this relationship was statistically significant. The R^2 value is 0.37. This means that motivation explains 36,9% of the change in organizational commitment. That is, motivation has a significant explanatory effect on organizational commitment. It shows that organizational democracy significantly affects the relationship between motivation and organizational commitment and plays a mediating role in this relationship.