Perovskite güneş hücresi uygulamaları için nikel oksit (Niox) boşluk transfer tabakasının piridinyum-tabanlı iyonik sıvısı ile modifikasyonu
Modification of nickel oxide (Niox) hole transfer layer with pyridinium-based ionic liquid for perovskite solar cell applications
- Tez No: 883271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE FIRAT, DOÇ. DR. ERDİ AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Energy, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, perovskite güneş hücreleri (PGH)'nde boşluk transfer tabakası olarak kullanılan nikel oksit (NiOx) tabakası piridinyum-tabanlı iyonik sıvısı ile modifiye edilerek PGH için potansiyeli araştırılmıştır. Bu tez çalışması piridinyum-tabanlı iyonik sıvısının boşluk transfer tabakası ile perovskite soğurucu tabakasının arayüzeyindeki iyileşmeleri kapsamlı analizler ile ortaya çıkarmıştır. Boşluk transfer tabakasının modifikasyonu için 1-butyl-4-methylpyridinium tetrafluoroborate (BMPYBF4) iyonik sıvısı kullanılmıştır. Tez çalışmasında ilk olarak, NiOx malzemeleri farklı konsantrasyonlarda sentezlenerek optimum değeri belirlenmiştir. İkinci aşamada ise, NiOx yüzeyine BMPYBF4 iyonik sıvısı büyütülerek hem NiOx yüzeyünde var olan kusurların azaltılması amaçlanmış hem de NiOx ile perovskite arayüzeyine daha etkin yük transfer kanallarının oluşturulması hedeflenmiştir. Kapsamlı olarak yapılan yapısal, optiksel ve morfolojik analizlerin ışığında, NiOx yüzeyinde var olan kusurların minimize edildiği ve NiOx/perovskite arayüzeyinin daha etkin yük transferine olanak sunduğu anlaşılmıştır. Elde edilen bulgular BMPYBF4 iyonik sıvısının PGH'nin performansının geliştilmesi için ideal bir arayüz modifikasyon malzemesi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the nickel oxide (NiOx) layer used as a hole transfer layer in perovskite solar cells (PSCs) was modified with pyridinium-based ionic liquid, and its potential for PSCs was investigated. This thesis study revealed the improvements in the interface between the vacancy transfer layer of the pyridinium-based ionic liquid and the perovskite absorber layer through comprehensive analysis. 1-butyl-4-methylpyridinium tetrafluoroborate (BMPYBF4) ionic liquid was used for the modification of the hole transfer layer. In the thesis study, firstly, NiOx materials were synthesized at different concentrations to determine the optimum value of NiOx. In the second step, BMPYBF4 ionic liquid was grown on the surface of NiOx to reduce the defects on the NiOx surface and create more effective charge transfer channels at the NiOx and perovskite interface. In light of the comprehensive analyses such as structural, optical, and morphological, it was understood that the defects existing on the NiOx surface were minimized and the NiOx/perovskite interface created more effective charge transfer. The obtained findings showed that BMPYBF4 ionic liquid is an ideal interface modification material for improving the performance of PSCs.