Distopik romanları biyopolitik iktidar sorunu bağlamında okumak: Cesur yeni dünya ve damızlık kızın öyküsü roman örnekleri
Reading dystopic novels in the context of the biopolitic power problem: The brave new world and the handmaid's tale novel examples
  1. Tez No: 883272
  2. Yazar: SİNEM DENİZ KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Romanlar, kurgusal niteliğe sahip olmalarının yanında toplumsal tahlil ve temsil amacı taşıyan edebi metinlerdir. Distopik romanlar, modern toplumun açmazlarına işaret eden ve toplumun geleceğine dair uyarı niteliği taşıyan bir edebi tür olarak dikkat çekmektedir. Distopyalarda baskıcı bir merkezi sistem, hiyerarşik olarak örgütlenmiş bir toplumsal düzen, yeni bir inanç ve değerler sistemi kurulmakta, distopik coğrafyada yerleşik nüfus çeşitli mekanizmalarla denetlenmekte ve düzenlenmektedir. Bu çalışma distopik romanlarda tasarlanan bu toplumsal ve siyasal düzenin biyopolitik iktidar bağlamında okunabileceğini iddia etmektedir. Michel Foucault'nun kavramsallaştırdığı biyopolitik iktidar, hükmedilen topraklar ve tebaa üzerinde işleyen iktidardan farklıdır. Bu iktidar biçimi nüfus sorunuyla ilgilenir; nüfusun ekonomik ve demografik verimliliğini sağlamak için hayatın her alanını kuşatır, yeni söylemler ve stratejiler ile nüfusu düzenler ve siyasal iktidarın devamlılığı için toplumun kılcal damarlarına kadar nüfuz eder. Çalışma, bu iktidar biçimini distopik romanların en bilinen iki örneği olarak“Damızlık Kızın Öyküsü”ve“Cesur Yeni Dünya”romanları üzerinden söylem analizi aracılığıyla okumayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Translated with novels are literary texts that, in addition to having a fictional character, aim at social analysis and representation. Dystopian novels stand out as a literary genre that points to the dilemmas of modern society and warns about the future of society. In dystopias, an oppressive central system, a hierarchically organized social order, a new system of beliefs and values are established, and the population residing in the dystopian geography is controlled and regulated by various mechanisms. This study argues that this social and political order envisioned in dystopian novels can be read in the context of biopolitical power. Biopolitical power, as conceptualized by Michel Foucault, is different from the power that operates over ruled lands and subjects. This form of power deals with the problem of population; it encompasses all spheres of life to ensure the economic and demographic productivity of the population, regulates the population with new discourses and strategies, and penetrates the capillaries of society for the continuity of political power. The study aims to read this form of power through discourse analysis of two of the most well-known examples of dystopian novels,“The Handmaid's Tale”and“Brave New World”.