Conserving multimedia art from artistic, curatorial, and historicist perspectives: Case study on Teoman Madra archive
Multimedya sanatının korunmasına sanatsal, küratöryel ve tarihselci yaklaşım: Teoman Madra arşiv çalışması
- Tez No: 883282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SELÇUK ARTUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, Teoman Madra'nın 1960-2000 yılları arasında ürettiği eserler üzerinden Türk Medya Sanatı'ndaki tarihsel önemini somutlaştırmayı ve teknolojik sanat eserlerinin korunmasına ilişkin bir vaka çalışması sunmayı amaçlamaktadır. Multimedya eserlerinin hem analog hem de dijital unsurları birleştirmesi, geleneksel koruma yöntemlerinden daha bütüncül ve disiplinler arası bir yaklaşıma geçişi zorunlu kıldığından, bu eserlerin korunmasında karşılaşılan zorluklar ele alınmaktadır. Çalışma, Madra'nın eserlerinin arşivlenmesinde uygulanan yöntemleri ayrıntılı olarak incelemenin yanı sıra, sanatçının perspektifinden Türkiye'de Medya Sanatı'nın evrimini değerlendirmekte ve Madra'nın uluslararası sanat söylemindeki etkisini ve konumunu vurgulamaktadır. Uzun süredir unutulmuş eserleri gün yüzüne çıkararak“1960'lar ile 2000'ler arasında Türkiye'de Medya Sanatı nasıl gelişti?”sorusuna yanıt aramayı hedeflemektedir. Ayrıca, Madra'nın kariyeri, Fluxus sanatçısı olarak kendini tanımlaması ve multimedya sanatının arşivleme ve sergileme süreçlerinde karşılaşılan zorluklar da bu tezin inceleme alanına girmektedir. Sonuç olarak, çalışma, Madra'nın Türk Medya Sanatı tarihindeki unutulmuş katkılarını yeniden canlandırmayı ve bağlamına oturtmayı, aynı zamanda gelecekteki arşivleme ve sergileme çalışmalarına yönelik kapsamlı bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to concretize the historical significance of Teoman Madra in Turkish Media Art by analyzing his works produced between 1960 and 2000, while presenting a case study on the conservation of technological artworks. It addresses the challenges of preserving multimedia works that combine both analog and digital elements, reflecting a shift from traditional conservation methodologies to a more holistic, interdisciplinary approach. The study not only details the methods applied in archiving Madra's work but also evaluates the evolution of Media Arts in Turkey through his perspective, highlighting his significant influence and positioning within international art discourse. By bringing long-forgotten works to light, it seeks to answer the question,“How did Media Arts evolve in Turkey between the 1960s and 2000s?”This thesis also explores Madra's career, his self-identification as a Fluxus artist, as well as the archival and curatorial challenges of exhibiting multimedia art, thus uncovering the complexities of conserving and curating technological works. Ultimately, the study aims to revive and contextualize Madra's forgotten contributions within Turkish Media Art history, offering a comprehensive framework for future archival and exhibition studies.