Plurality of online intimate partners and its impact on exclusivity of cyber-love
Çok sayıda çevrimiçi romantik ilişkinin internet aşkı'nın biricikliğine etkisi
  1. Tez No: 430396
  2. Yazar: MERİÇ TUNCEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ANDREAS TRESKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çevrimiçi flörtleşme teknikleri, araçları ve bilgisayar aracılığıyla kurulan ilişkilerin doğası son yirmi sene içerisinde büyük bir evrim geçirdi. Bu evrimin gerçekleşmesi ve sevginin çevrimiçi dünyadaki akışında yaşanan değişimde; tüm medya teknolojilerinin giderek iç içe geçmesi, her an her yerde hesaplamalar yapabilen akıllı bilgisayar sistemleri, lokasyon farkındalığı ve lokasyon bazlı işaretleme teknolojileri gibi yeni medya gelişmeleri bir çeşit bilgi gölgesinin fiziksel alanın üzerine yerleşmesine sebep olur: biz buna arttırılmış gerçeklik diyoruz. Bu teori çevrimiçi ve çevrimdışı arasındaki kutuplaşmanın incelmesini de öngörür. Hem videoyu hem tezi bilgilendiren ve yönlendiren ana sorunsal şu soruyla özetlenebilir: Çevrimiçi partnerlerin sayıca çokluğunun internet aşkı'nın biricikliğine olan etkisi nedir? Yazar internet aşkı'nın biricikliğinin farklı alanlardaki yansımalarına doğru daha derin bir yolculuğa çıkar ve biriciklik kavramını açarak Mahremiyet, İlgi/Odak, Çevrimiçi Partnerlerin Sayıca Çokluğu, Dikkatin Dağılması, Aynı Anda Birden Fazla Partnerle Konuşma, Bağlılık ve Çevrimiçi Sadakatsizlik gibi konuları otoetnografik araştırma araçlarını kullanarak inceler. Ardından yazar, İnternet Sanatı, Disiplinlerarası Çalışmalar, Blogging, Sosyal Ağlar, Performans ve Deneysel gibi alanlarda yapılmış yeni medya çalışmalarına ışık tutar. Bu medya çalışmalarının içinde M.F.A. Tez Projesinin detaylı bir değerlendirmesi de yer almaktadır. Projenin fikir ve teknik anlamında beslendiği ve danıştığı diğer çalışmalarla olan ilişkileri de bu kısımda vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Online courtship practices and the nature of virtual relating have been evolved within the last decades thanks to the introduction of hypermediacy, ubiquitous computing, location awareness, and geosocial tagging that creates an information shadow atop existing physical places that leads to augmented reality. Both material and digital inform each other and viewing online and offline as two separate realms might be ineffective in generating meaningful discussions regarding online matchmaking. Primary research question guiding both video and master's thesis is How does the plurality of available online intimate partners influence the exclusivity of cyber-love? Implications of the romantic exclusivity in love online are, then, discussed with an autoethnographic research focus through disintegrating the components of exclusivity as to Privacy, Attention, Availability of Partners, Distraction, Multi-Conversing, Commitment and Online Infidelity. Then, new media cases related to Internet Art, Interdisciplinary Research, Blogging, Social Networks, Performance, and Experiment are included along with an extended discussion of the M.F.A. Thesis Project, which in return create hypertextual surfaces of relating and loving in digital postmodernity.