Sinyalize ve sinyalize olmayan kavşakların karşılaştırılması vemühendislik yöntemleri ile incelenmesi
Signalized and non-signalized comparison of intersections andexamining with engineering methods
  1. Tez No: 883296
  2. Yazar: BERNA İLAYDA KAVALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Karayolu insanlık boyunca medeniyetlerin ilerlemesi, ulaşımların sağlanması, bilgi aktarımları ve ticaretler için kullanılmış ve insanlığın gelişimine katkıda bulunan en önemli araçlardan biri olmuştur. Çağların değişmesi ile ihtiyaçların artması, nüfus yoğunluğu ve trafik yükü gibi faktörlerin ortaya çıkışı karayolu tasarımı ve yönetimi konusunda yenilemelere ve farklı tasarım ilkelerine gitmeye öncülük etmiştir. Trafik ışıkları, kavşaklar, tüneller ve benzeri gibi tasarımda önem arz eden başlıklar zaman içerisinde ihtiyaçlar doğrultusunda detaylandırılmış, avantaj ve dezavantaj durumlarına göre karşılaştırılmalar yapılmıştır. Bu tez çalışmasında başlıca kavşaklar ele alınmakla birlikte kavşak türlerinin ayrımları, hangi durumlarda ve ihtiyaçlarda kullanıldıkları ve özellikle bu türlerden ikisi olan sinyalize ve sinyalize olmayan kavşakların incelenmesi ve karşılaştırılması ele alınmıştır. Tezin birinci bölümü kavşak tanımı ile başlamış olup sonuç bölümüne dek belirtilen karşılaştırmanın mühendislik yöntemleriyle incelenme süreciyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The highway has been used throughout humanity for the advancement of civilizations, transportation, information transfer and trade, and has been one of the most important tools contributing to the development of humanity. The increase in needs with the change of times, the emergence of factors such as population density and traffic load have led to renewals and different design principles in highway design and management. Important topics in design, such as traffic lights, intersections, tunnels and the like, have been detailed over time in line with needs, and comparisons have been made according to their advantages and disadvantages. In this thesis study, the main intersections are discussed, as well as the distinctions of intersection types, the situations and needs in which they are used, and especially the examination and comparison of two of these types, signalized and non-signalized intersections. The first part of the thesis started with the definition of intersection and was completed with the process of examining the mentioned comparison with engineering methods until the conclusion part.