Ratlara intraperitoneal olarak verilen Dietilnitrosamin'in serum sialik asit ve lipide bağlı sialik asit düzeyleri ile GOT, GPT, G-GT enzim aktiviteleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation the effects of Diethylnitrosamine's serum sialic acid and lipid bounding and on GOT, GPT, GGT enzyme activities
  1. Tez No: 88338
  2. Yazar: ŞEYDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
7. ÖZET Ratlara İntraperitonal Olarak Verilen Dietilnitrosamin'in Serum Sialik Asit ve Lipide Bağlı Sialik Asit Düzeyleri ile GOT, GPT, G-GT Enzim Aktiviteleri Üzerine Etkilerinin Araştırılması Bu çalışmada intraperitonal (İP) olarak verilen DENA'nın serum sialik asit.Iipide bağlı sialik asit düzeyleri ve GOT, GPT, GGT aktiviteleri üzerine olan etkisi incelenmiştir. Deneme materyali olarak, 180 adet Wistar albino grubu erkek sıçanlar kullanılmış ve iki deneme, bir kontrol grubu olmak üzere 60'ar hayvanlık üç gruba ayrılmışlardır. Bir haftalık adaptasyon süresi sonunda, 16 haftalık araştırmaya alınmışlardır. Serum fizyolojik içinde çözülmüş olan DENA, tek uygulamada, I. deneme grubuna 100 mg/kg vücut ağırlığı, II. deneme grubuna 200 mg/kg vücut ağırlığı dozunda DENA, kontrol grubuna ise %9'luk NaCI IP.yolla verilmiştir. Dört ay süren çalışmada kontrol ve deneme gruplarından elde edilen serum örneklerinde GOT, GPT, GGT aktiviteleri ile sialik asit ve lipide bağlı sialik asit düzeyleri tespit edilmiştir. Kontrol grubu serum ortalama değerleri ile I. ve II. Deneme grupları ortalama değerleri karşılaştırıldığında serum 43GOT, GPT, GGT enzim aktivitelerinde, SA ve LBSA düzeylerinde istatiki olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Sonuç olarak toksik bir madde olan DENA'nın düşük dozlarının karaciğer üzerine toksik etkisi olduğu ve karaciğer enzimlerinde (GOT, GPT, GGT), serum SA ve LBSA düzeylerine bakılarak bu konu hakkında fikir edinilebileceği düşüncesine varılmıştır. 44
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Investigation the effect of DENA's serum sialic acid and lipid bounding sialic acid and on GOT, GPT, GGT enzyme activities. In this study, DENA's effects on SA, levels of LBSA and its activities on GOT, GPT, GGT is observed. 180 wistar albino male rats were used experiment material, in two trials, rats were divided in to 3 groups so that each group. After a period of adaptation time (one week), 16 weeked reasearch study started. DENA was solved in serum fizyolojik and 100 mg/kg was given to I. trial group, 200 mg/kg (Per body weight) was given to II. group, %9 NaCI was given to controlled group by intraperitonaly. At the end of four mounths, the serum samples taken from controlled and trial groups. By using this samples GOT, GPT, GGT activities and SA and LBSA levels were detected. When the avarage values were compared with the avarage values of I. and II. trial values; meoningful differences were detected statistically in GOT, GPT, GGT enzyme activities, SA and LBSA levels. (Bl* tfr^SK^ 45'As a result, very little dose of DENA which is a cancer causing material has a toxic effect on liver. This was detected by observing the GOT, GPT, GGT serum, levels of SA and LBSA in liver enzymes. 46