Ehrlich asit tümör modelinde (+)-Kateşin uygulamasının plazma lipid peroksidasyonu ve total antioksidan statü üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of (+)-catechin treatment on lipid peroxidation and total antioxidant status in ehrlic ascites model
- Tez No: 88339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BELGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
52 VI.OZET Kateşinler, yeşil çay infüzyonunda bulunan polifenollerin ana bileşenleridirler. Yapılan birçok in vitro ve in vivo çalışmalarla antioksidan özellikleri gösterilen çay polifenollerinin biyolojik etkilerini değerlendirme büyük ilgi görmektedir. Bu çalışmada amacımız, Ehrlich Asid Tümör (EAT) modelinde plazma total antioksidan statüsü (TAS) ve lipid peroksidasyonu (TBARS) üzerine (+)-Kateşinin olası etkisini araştırmaktı. Bu amaçla A, B, C, D olmak üzere 4 farklı gruba ayrılan 3-4 aylık Balb/c soyu fareler deneyde kullanıldı. A grubuna, 30 gün boyunca her 24 saate bir 2 mg/d konsantrasyonda oral yolla (+)-Kateşin [GsOmHk, (SIGMA C 1251)] verildi. B grubuna, A grubuna benzer işlem yapıldı; fakat, ayrıca EAT oluşturmak amacıyla 15. ci günde 1.5 106 tümör hücresi i.p. enjekte edildi. (+)-Kateşin verilmeyen C grubuna sadece EAT oluşturma işlemi uygulandı. D grubuna, (+)-Kateşin veya tümör hücreleri verilmeyip kontrol grubu olarak kullanıldı. 30. cu günde plazma TBARS ve TAS düzeylerini ölçmek amacıyla deney hayvanlarından heparinli kan örnekleri alındı. TBARS, modifıye Buege ve Aust yöntemine göre, TAS RANDOX NX 2332 kiti kullanılarak ölçüldü. Bulgularımız EAT taşıyan fare modelinde TBARS düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede arttırdığını göstermektedir, fakat (+)-Kateşin plazma TBARS düzeylerinin azalmasına neden olmamıştır. Ayrıca EAT grubuna (+)-Kateşin verilmesi (+)-Kateşin verilen grupla karşılaştırıldığında artışa yol açmıştır. Bulgularımıza göre (+)-Kateşinlerin antioksidan etkilerini değerlendirmek için deneysel model oluşturmada polifenollerin bileşenleri dozu, uygulama süresi ve tümör hücre sayısı göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
53 VII. SUMMARY Catechins are major components of the polyphenols contained in the green tea infusion. It is of great interest to assess the biological effect of tea polyphenols that many studies in vivo and in vitro demonstrate their antioxidant properties. In this study, our aim was to investigate a possible effect of (+)-Catechin on plasma lipid peroxidation (TBARS) and total antioxidant status (TAS) in Ehrlich ascites tumor (EAT) model. For this purpose, female Balb/c mice, 3-4 months old were used in our experiments having splitted into 4 different groups (A,B,C,D). Group A was administered (+)-Catechin [C15H14016, (SIGMA, C 1251)] in a concentration of 2 mg /dl per oral every 24 hours within 30 days. Group B was treated similarly with group A, but additionally 1.5xl06 tumor cells on day 15 was injected i.p. to induce EAT. Having given no catechin, group C consisted of only EAT through the same tumor producing procedure. Group D animals, having not given catechins or/either tumor cells, were used as control group. Heparinized blood was drawn from those four group of animals to assess TBARS and TAS levels on day 30. TBARS assay was performed by modified Buege and Aust method. TAS was measured by using the RANDOX NX 2332 kit. Our results reveal that TBARS levels elevate significantly in an EAT bearing mice model in comparison to the control group, but (+)-Catechin doesn't cause to decline plasma TBARS levels. Furthermore (+)-Catechin treatment to EAT group increases plasma TAS levels as compared to (+)-Catechin group. According to our results:In order to make experimental model to evaluate antioxidant effect of (+)-Catechin, the composition of polyphenols, duration and concentration of dosage, tumor cell count must be taken into consideration.