Vitiligo hastalarında metabolik sendrom komponentleri ve TNF-α, IL-6, GDF-15, CCL-7 düzeyleri ile ilişkili olarak subklinik ateroskleroz varlığının araştırılması
The investigation of subclinical atherosclerosis in relation to serum TNF-α, IL-6, GDF-15, CCL-7 levels and components of metabolic syndrome in vitiligo patients
  1. Tez No: 883425
  2. Yazar: BELKİS MERYEM FELDMANN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA PANCAR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Hastalıkları ve Frengi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Giriş ve Amaç: Vitiligo, tüm dünyada edinsel pigment kaybının en sık sebebi olan, otoimmün bir cilt hastalığıdır. Uzun yıllar boyunca, sadece kozmetik soruna yol açan bir hastalık olarak kabul görse de günümüzde birçok otoimmün ve inflamatuar hastalık ile ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Metabolik sendrom ise tüm toplumlarda yaygınlığı giderek artan, uzun dönemde özellikle kardiyovasküler hastalıklar açısından önemli bir risk faktörü olan, morbiditesi yüksek bir endokrinopatidir. Metabolik sendrom gibi klasik risk faktörlerinin yanında, aterosklerotik kardiyovasküler hastalıkların oluşumunda kronik inflamasyon ve oksidatif stresin önemi son yıllarda daha iyi anlaşılmıştır. Metabolik sendromunun öneminin anlaşılması ve vitiligo ile altta yatan ortak patogenezlerin varlığı sebebiyle son dönemlerde vitiligo ve metabolik sendrom ilişkisini araştıran çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Fakat bu konuda sonuçlar çelişkili bulunmuş ve fikir birliği oluşmamıştır. Bu sebeple biz de kendi merkezimizde ek hastalığı olmayan vitiligo hastalarını metabolik sendrom kriterleri açısından taramayı, kardiyovasküler riski gösteren biyobelirteçler (TNF-α, IL-6, GDF-15, CCL-7) açısından değerlendirmeyi ve sağlıklı kontroller ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18-65 yaşları arasında, 43 vitiligo hastası ve 43 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hasta ve kontrol grupları metabolik durumu ve sonuçları etkileyebilecek alkol, sigara, kronik hastalık ya da ilaç kullanımı olmayan gönüllülerden oluşturuldu. Vitiligo hastalarının detaylı anamnezleri alınarak muayeneleri yapıldı. Hastalık şiddeti VASI ve BSA skorlaması ile, hastalık aktivitesi ise VIDA skorlaması ile belirlendi. Hastalar, hastalık şiddetine göre; VASI≥5 ve VASI
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Vitiligo is an autoimmune skin disorder that is the most common cause of acquired pigment loss worldwide. For many years, vitiligo was considered to be a cosmetic disorder, but it has now been proven to be associated with many autoimmune and inflammatory diseases. Metabolic syndrome, on the other hand, is an endocrinopathy with high morbidity, which has an increasing prevalence in all populations and is an important risk factor for cardiovascular diseases in the long term. In addition to classical risk factors such as metabolic syndrome, the importance of chronic inflammation and oxidative stress in the development of atherosclerotic cardiovascular diseases has been better understood in recent years. Due to the understanding of the importance of metabolic syndrome and the presence of common underlying pathogenesis with vitiligo, several studies have recently been conducted to investigate the relationship between vitiligo and metabolic syndrome. However, the results have been contradictory and no consensus has been reached. For this reason, we aimed to screen vitiligo patients without comorbidities in our center in terms of metabolic syndrome criteria, evaluate them in terms of biomarkers indicating cardiovascular risk (TNF-α, IL-6, GDF-15, CCL-7) and compare them with healthy controls. Material and Method: Forty-three vitiligo patients and 43 healthy controls aged between 18 and 65 years were included in our study. The patient and control groups were composed of volunteers who were free of alcohol, smoking, chronic disease or drug use that may affect metabolic status and outcomes. Vitiligo patients were examined by taking detailed anamnesis. Disease severity was determined by VASI and BSA scoring and disease activity was determined by VIDA scoring. Patients were divided into two groups according to disease severity; VASI≥5 and VASI