Fitness yapan bireylerin gıda takviyesi kullanımı ve doping bilgi düzeyinin belirlenmesi
The use of food supplements and doping knowledge level of fitnessing individuals
  1. Tez No: 883426
  2. Yazar: BURCU AYCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yapılan bu çalışmada fitness yapan bireylerin gıda takviyesi kullanımı ve doping bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Isparta il merkezinde bulunan fitness salonlarına spor yapma amacıyla gelen 180 kadın ve 389 erkek olmak üzere toplam 569 birey katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile 29 maddeden oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 25.0 programında frekans analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda çalışmaya katılan bireyler arasında gıda takviyesi kullanma yaygınlığının yüksek olduğu bulunmuştur. Katılımcıların gıda takviyesi kullanımı ve sporda doping kullanımı konusundaki bilgi düzeylerinin yeterli olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan bireylerin gıda takviyelerini genellikle internet üzerinden satın aldıkları ve gıda takviyesi alırken markaya önem verdikleri tespit edilmiştir. Katılımcıların gıda takviyeleri konusundaki bilgi kaynaklarının başında internet ve antrenörlerin geldiği görülmüştür. Bunun yanında katılımcıların doping kullanımını onaylamadıkları ve doping kullanımını azaltmaya yönelik politikalar geliştirilmesi gerektiğini savundukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the food Gıda takviyesi use and doping knowledge levels of individuals who do fitness. A total of 569 individuals, including 180 women and 389 men, coming to the fitness centres in Isparta city centre to exercise, participated in the research. During the data collection process of the study, a personal information form prepared by the researcher and a semi-structured interview form consisting of 29 items were used. Frequency analysis was used in the SPSS 25.0 program during the analysis process of the data obtained. At the end of the study, it was found that the prevalence of food Gıda takviyesi use was high among the individuals participating in the study. It was observed that the participants' knowledge level about the use of food Gıda takviyesis and doping in sports was sufficient. It was determined that the individuals participating in the research generally purchased food Gıda takviyesis online and paid attention to the brand when purchasing food Gıda takviyesis. It was observed that the participants' main sources of information about food Gıda takviyesis were the internet and coaches. In addition, it was concluded that the participants did not approve of doping use and argued that policies should be developed to reduce doping use.