Adölesan idiopatik skolyozlu hastalarda bazı baş ve boyun kaslarının myotonometrik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of myotonometric properties of some head and neck muscles in patients with adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 883454
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Adölesan idiopatik skolyoz hastalarında columna vertebralis'in etkilenimi kasların yapısını ve viskoelastik özelliklerini değiştirmektedir. Bu çalışmada, adölesan idiopatik skolyoz hastalarında majör eğriliğin yönüne göre belirlenen konveks ve konkav taraftaki m. masseter, m. sternocleidomastoideus, m. semispinalis capitis'in viskoelastik özelliklerini egzersiz seansı öncesi ve sonrasına göre değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya 40 (29 kız, 11 erkek) birey dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerin m. sternocleidomastoideus, m. semispinalis capitis ve m. masseter'in tonus, sertlik ve elastikiyet parametreleri MyotonPRO cihazı ile fizik tedavi egzersiz seansından önce ve sonra ölçüldü. M. sternocleidomastoideus'un konveks tarafta seans öncesine kıyasla seans sonrasında tonusunun azaldığı saptandı (p=0,039). Diğer tüm parametreler için konveks ve konkav tarafta seans öncesine kıyasla seans sonrasında anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). M. semispinalis capitis'in tonusu ve sertliğinin konveks ve konkav taraf seans öncesi değerleri arasında ve m. masseter'in tonusunun konveks ve konkav taraf seans öncesi değerleri arasında pozitif yönde kuvvetli bir korelasyon saptandı. Sonuç olarak tedavi seansından sonra konveks taraftaki gerginliğin azalmasına bağlı olarak yalnızca m. sternocleidomastoideus'un tonusunda azalma olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulguların gelecekteki araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The involvement of the vertebral column in adolescent idiopathic scoliosis patients changes the structure and viscoelastic properties of the muscles. In this study, we aimed to evaluate the viscoelastic properties of masseter, sternocleidomastoid and semispinalis capitis on the convex and concave sides, determined according to the direction of major curvature, before and after exercise sessions in adolescent idiopathic scoliosis patients. Forty (29 girls, 11 boys) individuals were included in the study. Tonus, stiffness and elasticity parameters of sternocleidomastoid, semispinalis capitis and masseter were measured with MyotonPRO device before and after physical therapy exercise session. It was found that the tone of sternocleidomastoid on the convex side decreased after the session compared to before the session (p=0.039). For all other parameters, no significant difference was found on the convex and concave side after the session compared to before the session (p>0.05). There was a strong positive correlation between the presession values of the tone and stiffness of the semispinalis capitis on the convex and concave sides and between the pre-session values of the tone of the masseter on the convex and concave sides. As a result, it was found that only the tone of sternocleidomastoid decreased after the treatment session due to decreased tension on the convex side. It is thought that the findings obtained will contribute to future research.