Kedi ve köpeklerde merkezi sinir sistemi lezyonlarına ilişkin manyetik rezonans görüntüleme ile elde edilen bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of magnetic resonance imaging findings related with central nervous system lesionsin cats and dogs
  1. Tez No: 883458
  2. Yazar: BURCU EZGİ EREGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Günümüzde veteriner hekimlik uygulamalarında ileri görüntüleme tekniklerinin tanısal amaçla kullanımı yaygınlaşmış olup, özellikle üstün teknoloji manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve bilgisayarlı tomografi (BT) gibi teknikler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tekniklerden MRG, merkezi sinir sistemi lezyonlarının belirlenmesinde, diğer görüntüleme yöntemlerinden daha üstün bulunmuştur. Sunulan bu doktora tez çalışmasında İ.Ü.-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Polikliniklerine getirilen ve nörolojik bulguları nedeniyle MRG görüntülemeleri yapılan 50 kedi ve 50 köpek olgu değerlendirilmiştir. Lezyon nörolokalizasyonları kranial ve spinal genel iki, beyin beyincik beyin sapı ve 5 spinal segment bölümünden biri olarak belirlendi. Buna uygun olarak olguların görüntüleme sonucunda 72 kranial, 19 servikal, 27 torakal, 29 lumbal olmak üzere toplamda 147 bölgesi görüntülenmiş olup, elde edilen görüntülerin her biri ayrı ayrı değerlendirildi. Olgular elde edilen MRG bulgularına göre tanısı koyulan hastalığa uygun olarak ViTAMiN D sistematiğine göre vasküler, infeksiyöz-inflamatuar, travmatik, toksik, anamoli, metabolik, idiopatik, nutrisyonel, neoplazik ve dejeneratif olmak üzere merkezi sinir sistemi hastalık gruplarına dâhil edildi. Çalışma sonrası elde edilen veriler nörolojik disfonksiyon gösteren hastaların kesin tanısında nörolökalizasyon ve MRG'nin veteriner diyagnostikteki önemini vurgulanmıştır. Bu doktora çalışması ile MRG'nin veteriner pratikte kullanımının yaygınlaştırılması, nöroradyodiyagnostikteki öneminin vurgulanması, sağaltım öncesi ve sonrası süreçlerin başarısının artırılması ve böylelikle hastaların bu süreci daha refah içerisinde geçirmelerinin sağlanması amaçlanmıştır. Aynı zamanda dünyada beşeri ve veteriner hekimlikte etkili biçimde kullanılan MRG teknolojisinin sağladığı avantajlar ve sağaltım seçeneklerinin, ülkemizde de aktif bir şekilde kullanılması ile veteriner hekimliği eğitimine ve uygulama sahasına katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, the use of advanced imaging techniques for diagnostic purposes has become widespread in veterinary medicine applications, and especially high technology techniques such as magnetic resonance imaging (MRI) and computed tomography (CT) are frequently used. Among these techniques, MRI has been found to be superior to other imaging methods in the detection of central nervous system lesions. In this doctoral thesis study, MRI imaging was performed in a case with neurological findings who came to I.Ü.-Cerrahpaşa Veterinary Faculty, Department of Surgery. Lesion neurolocalisations were determined as cranial and spinal general two, brain cerebellum brainstem and one of 5 spinal segments. Accordingly, as a result of the imaging of 50 cats and 50 dogs, 72 cranial, 19 cervical, 27 thoracic, 29 lumbar and 147 regions in total were imaged and each of the images obtained were evaluated separately. 50 cats and 50 dogs were included in CNS disease groups as vascular, infectious-inflammatory, traumatic, toxic, anamoly, metabolic, idiopathic, nutritional, neoplastic and degenerative according to VITAMIN-D systematics in accordance with the disease diagnosed according to MRI findings. The data obtained after the study emphasised the importance of neuroleucalisation and MRI in veterinary diagnostics for the definitive diagnosis of patients with neurological dysfunction. With this PhD study, it was aimed to expand the use of MRI in veterinary practice, to emphasise its importance in neurodiagnostics, to increase the success of pre- and post-treatment processes and thus to ensure that patients spend this process in a more welfare. At the same time, it is aimed to contribute to veterinary medicine education and practice field by using the advantages and treatment options provided by MRI technology, which is used effectively in human and veterinary medicine in the world, actively in our country.