Juridico-political and spatiotemporal conditions of exceptional security measures: The case of Türkiye between 1923 and 2019
Olağanüstü güvenlik önlemlerinin hukuki-siyasi ve mekansal-zamansal koşulları: 1923-2019 arası Türkiye örneği
- Tez No: 883471
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PINAR BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu tez, devletin güvenlik adına anayasal hak ve özgürlükler rejimine müdahalesini 1923-2019 yılları arasında Türkiye'deki uygulamalar ışığında incelemektedir. Bu çalışma, bu tip güvenlik önlemlerinin ne tür hukuki-siyasi özellikler taşıyabileceğini araştırırken güvenlik önlemlerinin mekansal ve zamansal boyutlarını keşfetmekte ve bu boyutları güvenlik önlemlerinin devletler tarafından yasal zeminde oluşturulan hukuki-siyasi özellikleriyle ilişkilendirmektedir. Yürütme, yasama, polis gibi belirli bir yetki kaynağını incelemek yerine, devleti ilgili tüm kurumlarıyla birlikte bir bütün olarak inceleyerek istisnai güvenlik önlemlerini kavramsallaştırmayı amaçlamaktadır. Bu tez, devlet iktidarını kullananların ve hak ve özgürlüklere müdahale eden karar alma yetkisinin zamana ve hukuki-siyasi bağlama göre değiştiğini göstermektedir. Devlet otoritelerinin hak ve özgürlüklere ilişkin normlara nasıl ve ne zaman aykırı davrandığını, devlet otoritelerinin hak ve özgürlükler rejimine müdahale etme yetkisinin kaynağını ve bu uygulamaların zaman-mekansal yönlerinin neler olduğunu anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the state's interference with the constitutional rights and liberties regime in the name of security in light of the practices in Türkiye between 1923 and 2019. It aims to explain what juridical and political aspects such measures of the state may have, explore the spatial and temporal dimensions of these security measures, and relate these dimensions to the juridico-political conditions of the security measures contradicting the norms concerning rights and liberties, which are constructed legally by states. It seeks to conceptualise exceptional security measures by examining the state as a whole with all its relevant institutions instead of examining a specific source of powers, such as the executive, the legislature, or the police. It shows that the exercisers of state power and the power to make the decision that interferes with rights and liberties vary depending on the time and the juridico-political context. It seeks to understand how and when state authorities act in contradiction to the norms concerning rights and liberties, the source of state authorities' power to interfere with the rights and liberties regime, and what spatiotemporal aspects these practices have.