A reading of law and power through Marx, Schmitt and Foucault
Marx, Schmitt ve Foucault üzerinden bir hukuk ve i̇ktidar/güç tartışması
  1. Tez No: 449868
  2. Yazar: PEDRİYE MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP ÇAĞLAYAN GAMBETTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez Marx, Schmitt ve Foucault?nun teorik çerçeveleri aracılığıyla hukuk ve iktidar arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Sadece hukukun evrensellik, eşitlik ve özgürlük gibi idealleri ile mevcut pratikleri arasındaki boşluğun nedenlerini tartışmaktan öte, bu tez hukukun ve yasanın nasıl iktidar ve güç ilişkilerinin taşıyıcısı olduğunu sormaktadır. Marx, Schmitt ve Foucault?nun yazılarına dayanarak bu tez, ekonomik, sosyal ve siyasal olanla ilişkisinden bağımsız bir hukuk anlayışına karşı çıkmaktadır. Bu anlamda, bu çalışma hukukun varsayılan tarafsızlığını; sömürü, hâkimiyet ve iktidar ilişkileri mekanizmalarıyla olan ilişkisi aracılığıyla sorunsallaştırmaktadır. Marx, Schmitt ve Foucault?nun teorik ve kavramsal çerçeveleri ışığında, bu tezde haklar alanını genişletmeyi hedefleyen her hangi bir mücadelenin hukukun iktidar/güç kavramıyla ilişkisini göz önünde bulundurması gerektiğini savunmaktadır. Tezde öne sürülen bu temel argümanlar şu noktalar tartışılarak savunulmuştur: İlk olarak, Marx?ın eleştirisi yasanın biçimsel evrenselliği ve mülkiyet sahiplerinin özel çıkarlarıyla belirlenmiş içeriği arasındaki çelişkinin altını çizmektedir. Kapitalist toplumda hukuk eleştirisi, hâkimiyetin ekonomik-toplumsal ilişkilerinin ve devletin kapitalizmin devamlılığını sağlamaktaki rolünün eleştirisi ile birlikte gitmelidir. İkinci olarak, Schmitt?in egemen olan ile ilgili tartışmaları yasanın gücünün taşıdığı normlardan değil, egemenin kararından kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Schmitt?in eleştirisi egemen olanın olağanüstü hal üzerindeki kararı ve dost/düşman ayrımına dayanan siyasal olan kavramı aracılığıyla dışsal bir eleştiri olarak ortaya konulmuştur. Ancak Schmitt?in teorik çerçevesinin, olağanüstü hal kararını ve dost/düşman ayrımını gerektiren unsurları açıklamakta başarısız olduğu savunulmaktadır. Üçüncü olarak, Foucault ile birlikte, biyopolitikanın insan yaşamının kendisini hedef alan disipline edici ve düzenleyici mekanizmaları ile birlikte, egemenlik ve yasallık üzerinden ele alınan iktidar kavramının yetersiz olduğu savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relation between law and power through theoretical frameworks of Marx, Schmitt and Foucault. It discusses not only the reasons behind the gap between the ideals of law ?universality, freedom and equality- and their actual practice, but also asks how law itself carries power relations, that is how power is codified as law. Building upon the writings of Marx, Schmitt and Foucault; this thesis opposes the conception of law as a determinate, normative entity, whose theoretical development can be traced in its separate domain of knowledge. This study, thus, problematizes law?s assumed neutrality through its relation with mechanisms of exploitation, domination and power relations. In the light of Marx, Schmitt, and Foucault?s writings; I argue that any struggle which aims at enlarging the sphere of rights should account for law?s relation to the concept of power. This is accomplished in the thesis by discussing following accounts: First, Marx?s critique underlined the contradiction between law?s formal universality and equality, and its content which is inscribed by the private interests of the property holders. The critique of law in capitalist society is inseparable from a critique of economic relations of domination and state?s role in perpetuating capitalism. Second, Schmitt?s focus on the sovereignty problem underlined that the force of law does not depend on norms that laws carry out. His critique is posed externally through the sovereign decision on the exception and the conception of the political as the distinction on friend/enemy groupings. Third, along with Foucault, this thesis has argued that the new technologies of power, being the disciplinary and regulating mechanisms of biopolitics, targets the life of the individual through an analytics of power which cannot be understood by remaining within the juridico-political framework of law.