Yeme tutumları ile beden algısı arasındaki ilişkide öz şefkat ve duygu düzenlemenin aracı rolünün sınanması
The mediator role of self-compassion and emotion regulation in the relationship between eating attitudes and body perception
  1. Tez No: 883477
  2. Yazar: ECEM KIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YÜCE AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yeme bozuklukları gün geçtikçe görülme sıklığı artan, komorbidite ve mortalite oranları oldukça yüksek bir psikopatoloji grubudur. Yeme bozukluklarının temelini ise bozulmuş yeme tutumlarıyla birlikte bozuk ve olumsuz beden algısı oluşturur. Bu çalışmanın temel amacı yeme tutumları ile beden algısı arasındaki ilişkide öz şefkat ve duygu düzenlemenin aracı rolünün incelenmesidir. 18-65 yaş arasındaki 200 kişi kolayda örneklemle yürütülmüş bu çalışmada yemeğe ilişkin tutumlar ve kişilerde yeme bozukluğu olup olmaması Yeme Tutum Testi (YTT-40) ve Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ) ile öz şefkat düzeyi Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu (ÖŞÖ-KF) ile, duygu düzenleme güçlüğü düzeyi Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ile, beden algısı ise Beden Algısı Ölçeği (BAÖ) ile ölçülmüştür. Yapılan çoklu doğrusal aracı etki analizi öz şefkat ve duygu düzenlemenin beden algısı ile yeme tutumları arasındaki ilişkide kısmı aracılık etkisini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Eating disorders are a psychopathological group with increasing prevalence, high rates of comorbidity, and mortality. The core of eating disorders is formed by distorted eating attitudes along with a disrupted and negative body image. The primary aim of this study is to investigate the mediating role of self-compassion and emotion regulation in the relationship between eating attitudes and body image. Conducted with a convenience sample of 200 individuals aged between 18 and 65, this study assessed eating attitudes and the presence of eating disorders using the Eating Attitudes Test (EAT-40) and the Eating Disorder Evaluation Scale (EDE-Q), respectively. Self-compassion level was measured using the Short Form of the Self-Compassion Scale (SF-SCS), emotion regulation difficulty level was assessed using the Difficulty in Emotion Regulation Scale (DERS), and body image was evaluated using the Body Image Scale (BIS). The conducted multiple linear mediator effect analysis demonstrated the partial mediating effect of self-compassion and emotion regulation on the relationship between body image and eating attitudes.