Ameliyathane çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of occupational health and safety knowledge levels among operating room staff
- Tez No: 883492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR SERCAN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Hospitals, Nursing, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ameliyathane çalışanları, sağlık hizmetlerinin en yoğun ve riskli ortamlarında çalışmaktadırlar. Bu çalışma, ameliyathane çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konusundaki bilgi düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, ameliyathane çalışanlarının karşılaştığı fiziksel, kimyasal, biyolojik ve psikososyal riskler üzerinde durulmuş ve bu risklerin sağlık üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Çalışma, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin ameliyathane biriminde görev yapan 413 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, Google form kullanılarak toplanmış ve 38 soruluk anket ile analiz edilmiştir. Anket soruları, 5'li Likert ölçeği kullanılarak katılımcıların İSG algı düzeylerini ölçmeyi hedeflemiştir. Verilerin analizi, SPSS 25.0 istatistik programı ile yapılmış ve Cronbach's Alpha değeri 0.851 olarak bulunmuştur, bu da çalışmanın yüksek güvenilirlikte olduğunu göstermektedir. Çalışmanın bulgularına göre, ameliyathane çalışanlarının İSG algı düzeyleri cinsiyete göre farklılık göstermemektedir. Ancak mesleki deneyim süresi ve İSG algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır. Özellikle, 6-10 yıl deneyime sahip katılımcıların İSG algılarının daha düşük olduğu belirlenmiştir. Çalışma, ameliyathane çalışanlarının İSG bilgi düzeylerinin yetersiz olduğunu ve bu alanda daha fazla eğitim ve farkındalık çalışmalarının yapılması gerektiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, ameliyathane ortamında çalışanların karşılaştığı risklerin azaltılması ve daha güvenli bir çalışma ortamının sağlanması için kritik öneme sahiptir. Bu doğrultuda, İSG eğitimlerinin düzenlenmesi ve proaktif yaklaşımların benimsenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Operating room staff work in the most intense and risky environments of healthcare services. This study aims to examine the occupational health and safety (OHS) knowledge levels of operating room staff. The study focuses on the physical, chemical, biological, and psychosocial risks faced by operating room staff and addresses the health impacts of these risks. The study was conducted with 413 participants working in the operating room unit of Gaziantep University Şahinbey Research and Practice Hospital. Data were collected using a Google form and analyzed with a 38 question survey. The survey questions aimed to measure the OHS perception levels of participants using a 5 point Likert scale. Data analysis was performed using the SPSS 25.0 statistical program, and the Cronbach's Alpha value was found to be 0.851, indicating high reliability of the study. According to the study's findings, OHS perception levels of operating room staff do not differ by gender. However, there are statistically significant differences between professional experience duration and OHS perceptions. Specifically, participants with 6-10 years of experience were found to have lower OHS perceptions. The study revealed that the OHS knowledge levels of operating room staff are insufficient, and more training and awareness activities in this area are needed. The findings are critical for reducing the risks faced by operating room staff and ensuring a safer working environment. Accordingly, it is recommended to organize OHS training and adopt proactive approaches.