Sağlık çalışanlarının karşılaşabilecekleri iş kazalarına yönelik bilgi durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of information situation regarding occupational accidents that healthcare workers
  1. Tez No: 727073
  2. Yazar: NAZLICAN ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN MOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Health Education, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sağlık hizmetleri, risklerin en fazla olduğu hizmet sektörlerinden birisidir. Hem fiziki koşullar hem de yoğun ve stresli iş ortamı, iş kazası geçirme riskini arttırmaktadır.İş kazaları iş sağlığı ve güvenliği alanında değerlendirilmekte ve dünya geneli sağlık sektöründeki uygulamalar ile gelişmeler konuya verilen önemin bir göstergesidir. Bu gerekçe ile yaptığımız çalışma, sağlık çalışanlarının karşılaştıkları iş kazalarının nedenleri, iş kazalarına yönelik bilgi durumlarının değerlendirilmesi, bu kazalara karşı nasıl önlem alınabileceği ve ayrıca bundan sonraki yapılacak çalışmalara ışık tutması amaçlanmıştır. Araştırma, Kars ilinin Sarıkamış ilçesinde bulunan Sarıkamış Devlet Hastanesi'nde çalışan; 55 hemşire, 26 doktor, 29 ebe, 34 tekniker/teknisyen, 1 diyetisyen, 1 eczacı, 2 psikolog, 1 fizyoterapist, 1 sosyal çalışmacı, 3 paramedik, 5 tıbbi sekreter, 8 idari personel, 1 şoför, 10 hizmetli ve 77 şirket elemanı (daimi işçi) olmak üzere toplam 254 sağlık personelinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Gerekli etik kurul onayı ve yazılı kurum izinleri alındıktan sonra gönüllülük ilkesine bağlı kalınarak her bir sağlık çalışanın bireysel ve çalışma yaşamına ilişkin özellikleri ve karşılaşabilecekleri iş kazalarına yönelik bilgi durumlarına ilişkin veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmada SPSS (20.0) paket programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler ve Ki-kare testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health services are one of the service sectors with the highest risks. Both the physical conditions and the intense and stressful work environment increase the risk of having a work accident. Occupational accidents are evaluated in the field of occupational health and safety, and practices and developments in the world-wide health sector are an indication of the importance given to the subject.With this justification, our study aims to shed light on the causes of occupational accidents faced by healthcare professionals, the evaluation of their knowledge of occupational accidents, how to take precautions against these accidents, and also to shed light on future studies. The research was conductedin Sarıkamış State Hospital in Sarıkamış district of Kars province; 55 nurses, 26 doctors, 29 midwives, 34 technicians/technicians, 1 dietician, 1 pharmacist, 2 psychologists, 1 physiotherapist, 1 social worker, 3 paramedics, 5 medical secretaries, 8 administrative staff, 1 driver, 10 servants and 77 company employees. It was carried out with the participation of a total of 254 health personnel (permanent workers).After obtaining the necessary ethics committee approval and written institutional permissions, data on the individual and working life characteristics of eachhealthcare worker and their knowledge of occupational accidents.They may encounter were collected by survey method, adhering to the principle of voluntariness.In the research, descriptive statistics and chi-square test were performed using the SPSS (20.0) package program.