Beslenme ve diyet polikliniğine başvuran yetişkin bireylerde yeme davranışı, metabolik parametreler, antropometrik ölçümler ve visseral adipozite ındeksinin araştırılması
Analysis of eating behavior, metabolic parameters, anthropometric measurements, and visceral adiposity index in adults attending a nutrition and diet clinic
- Tez No: 883494
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yeme davranışında oluşan değişiklikler yetersiz veya aşırı beslenmeye ya da yeme bozukluklarına yol açabilmektedir. Aşırı enerji tüketimi sonucu obezite oluşabilir ve obezite de diyabet, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, dislipidemi, inme, kanser dahil pek çok hastalık için risk faktörüdür. Bu araştırmanın amacı yeme davranışı ile metabolik parametreleri, antropometrik ölçümler ve visseral adipozite indeksi arasındaki ilintilerin araştırılmasıdır. Araştırma tanımlayıcı, kesitsel bir çalışma olup Derik Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Polikliniğine başvuran, 19-65 yaş arası 110 (E: 38, K: 72) birey üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, yeme davranışları ile ilgili veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek elde edilmiş, antropometrik ölçümleri alınmış ve metabolik parametreleri kaydedilmiştir. Katılımcılar en çok (%46,4) obezite nedeni ile diyet polikliniğine başvurmuşlardır. Katılımcıların %60,9'u öğün atlamaktadır ve %60,9'u ara öğün yapmamaktadır. Bireylerin %84,5'i düzenli egzersiz yapmadıklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes in eating behavior can lead to under- or over-nutrition or eating disorders. Obesity may occur due to excessive energy consumption and is a significant risk factor for numerous diseases including diabetes, cardiovascular diseases, hypertension, dyslipidemia, stroke and cancer. This study aims to investigate the relationships between eating behavior, blood parameters, anthropometric measurements and the visceral adiposity index (VAI). This descriptive, cross-sectional study was conducted on 110 individuals (38 males and 72 females) aged 19-65, who applied to the Derik State Hospital Nutrition and Dietetics Polyclinic. Data on demographic characteristics, nutritional habits, and eating behaviors were collected through face-to-face interviews, anthropometric measurements were taken and blood findings were recorded. The majority of participants (46.4%) sought diet clinic services due to obesity. Among the participants, 60.9% reported skipping meals and 60.9% did not have snacks. Additionally, 84.5% stated that they did not exercise regularly.