Cumhuriyet dönemi Konya nüfusu (1927-1950)
Konya population in the Republican era (1927-1950)
- Tez No: 883522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından, Büyük Millet Meclisi daha kapsamlı bir nüfus sayımını garanti altına almak için bir yasa çıkarmıştır. Bu son nüfus sayımı sadece erkek ve kadın sayısını belgelemekle kalmamış, aynı zamanda toplanacak bilgilerin kapsamını da genişletmiştir. Nüfus cinsiyet, medeni durum, okuryazarlık, eğitim, dini aidiyet, yaş grupları ve diğer ilgili faktörlere göre sınıflandırılmıştır. Bu araştırma, Türkiye Cumhuriyeti'nde 1927-1950 yılları arasında Konya ilinde yapılan nüfus sayımlarını bağlamında analiz etmeyi amaçlamaktadır. Konya ilinin nüfus ve demografik yapısının analizi 1927, 1935, 1940, 1945, 1950, 1955 ve 1960 nüfus sayımı verileri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the establishment of the Republic of Turkey, the Grand National Assembly passed a law to guarantee a more comprehensive census. This latest census not only documented the number of men and women, but also expanded the scope of information to be collected. The population is classified according to gender, marital status, literacy, education, religious affiliation, age groups and other relevant factors. This research aims to analyze the population censuses conducted in the province of Konya between 1927 and 1950 in the Republic of Turkey. The analysis of the population and demographic structure of Konya province was made using 1927, 1935, 1940, 1945, 1950, 1955 and 1960 census data.