'Beyrut Vilâyeti I-Cenûb Kısmı'nın transkripsiyonu
Transcription of the Southern Part of Beirut Province I
- Tez No: 883550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÖZBOZDAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 552
Özet
Günümüzde, Levant bölgesinin en önemli liman şehirlerinden biri olan Beyrut aynı zamanda Orta Doğu'nun ulaşım, ticaret, kültür ve finans merkezlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Beyrut (Lübnan toprakları), jeopolitik konumu ve kozmopolitik yapısının yanı sıra yüzyıllar boyunca birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Dört yüzyıl boyunca Osmanlı idaresinde kalmış olan bu coğrafya, tüm bu özellikleri itibariyle her dönem dünyanın güçlü devletlerinin mücadele alanı haline gelmiştir. Bunun yanında dini ve etnik çeşitliliğine bağlı olarak barındırdığı medeniyetlerin birbirleriyle olan etkileşiminden ve dış müdahalelere açık olmasından dolayı sonu gelmeyen etnik ve dini çatışmalara; siyasi, sosyal ve ekonomik buhranlara maruz kalmıştır. Tez çalışmasının konusunu oluşturan“Beyrut Vilâyeti I-Cenûb Kısmı”adlı eser, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Hükümeti tarafından görevlendirilen ve o dönemde Beyrut vilâyetinde görev yapmakta olan iki memur tarafından iki aylık bir zaman zarfında vücuda getirilmiştir.“Cenûb”ve“Şimâl”olarak iki cilt halinde kaleme alınmış olan bu eserler, vilayet dahilindeki kazaların en ücra köşelerine kadar seyahat eden müelliflerin tetkik, yorum, öneri, gözlem ve çevre betimlemelerinin de yer aldığı çok kapsamlı raporlardır. Aynı zamanda Beyrut üzerine yazılmış bir ansiklopedi niteliği taşıdığı da söylenebilir.“Beyrut Vilâyeti I-Cenûb Kısmı”, Osmanlı idaresi altındaki Lübnan topraklarının siyasi tarihinden ziyade demografik yapısına, ekonomik, sosyal ve kültürel dokusuna ışık tutmaktadır. Ayrıca eser, bu bölgenin günümüze kadar uzanan sorunlarını derinlemesine analiz etme imkânı sunan önemli ve ayrıntılı bilgiler de içermektedir.
Özet (Çeviri)
In present day, Beirut is one of the most important port cities in the Levant region, also stands as one of the transportation, trade, culture and finance in the Middle East. Beirut (Lebanese territory), in addition to its geopolitical location and cosmopolitical structure, has hosted many civilizations over the centuries. This region, which remained under Ottoman control for four centuries, has consistently been a focal point of contention among global powers. In addition, owing to the complex interaction of civilizations arising from their religious and ethnic diversity and their susceptibility to external interventions, there are incessant ethnic and religious conflicts; they have been subjected to political, social, and economic crises. The work titled“Beirut Province I-Southern Part,”which forms the subject of the thesis, was compiled over a two-month period during the First World War by two officials commissioned by the Ottoman Government and stationed within the Beirut Province at the time. Comprising two volumes titled“South”and“North”, these works represent comprehensive reports that encompass the examination, interpretation, recommendations, observations, and environmental depictions of the authors, who extensively traveled to the remotest corners of the districts within the province. Moreover, it can be argued that this work bears the characteristics of an encyclopedic discourse on Beirut.“Beirut Province I- Southern Part ”not only sheds light on the demographic composition, economic, social, and cultural fabric of the Lebanese territories under Ottoman rule, but also offers significant and detailed insights facilitating an in-depth analysis of the persistent challenges confronting the region up to the present day, rather than focusing solely on its political history.