İdeal kilo aralığında olan bireylerin sosyal medya kullanımının beden algısı ve ruhsal sorunlar üzerindeki etkisi
The effect of social medya usage on body image and psychological issues among individuals in the ideal weight range
  1. Tez No: 883551
  2. Yazar: FERİDE GÜLBERK BAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAYIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yapılan çalışmada ideal kilo aralığında olan 18-35 yaş arası bireylerin sosyal medya kullanımının beden algısı ve ruhsal sorunlar üzerindeki etkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya toplamda 454 kişi katılmış, çalışmadaki dışlama ve dahil edilme kriterleri doğrultusunda katılımcılardan 111'i çalışmadan çıkartılarak çalışma 343 gönüllü katılımcının verileri ile sürdürülmüştür. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Beden Algısı Ölçeği (BAÖ), Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği (SMBÖ) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) uygulanmak üzere hazırlanmış bir araştırma anketi gönderilmiş ve veriler çevrimiçi platformlar aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS-25 programı kullanılmış, İdeal kilo aralığındaki katılımcıların sosyal medya bağımlılık düzeyi, beden algısı ve ruhsal sorunları demografik değişkenlere göre incelenirken bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Analizlerde meydana gelen anlamlı farklar için ise post-hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Bununla beraber sosyal medya bağımlılık düzeyi, beden algısı ve ruhsal sorunlar arasındaki ilişkiyi incelemek için pearson korelasyon analizi; beden algısı ve ruhsal sorunların sosyal medya bağımlılık düzeyi üzerindeki etkisini incelemek için ise çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of social media usage on body image and psychological issues among individuals aged 18-35 within the ideal weight range. A total of 454 individuals were participated in the study, with 111 participants have excluded from the study based on exclusion and inclusion criteria. The data of 343 participants were analyzed statistically. Participants were sent a research questionnaire prepared to include a Demographic Information Form, Body Image Scale (BIS), Social Media Addiction Scale (SMAS), and Brief Symptom Inventory (BSI) for completion. Data have collected via online platforms. The SPSS-25 program was used for statistical analysis. Social media addiction level, body image, and psychological issues of participants within the ideal weight range were examined in relation to demographic variables using independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). Significant differences observed in the analysis were further examined using the Tukey test as a post-hoc test. Additionally, Pearson correlation analysis was employed to examine the relationship between social media addiction level, body image, and psychological issues. Multiple regression analysis was used to investigate the impact of body image and psychological issues on social media usage.