Endüstri 4.0'ın Türkiyede'de ki gelişiminin G7 ülkeleri ile karşılaştırılması
Comparison of industry 4.0 development in Turkey with G7 countries
  1. Tez No: 883561
  2. Yazar: HALİL ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu projenin birinci bölümünde Tez kapsamında endüstri 4.0'ın tanımı gelişimi bugüne gelirken izlediği tarihi süreç anlatılacaktır. Farklı değerlendirmelere göre Endüstri Devrimleri hakkındaki akademik değerlendirmeler anlatılacaktır. Ayrıca bu konuda bizim değerlendirmelerimize yer verilecektir. Endüstriyel Devrimlerin sonuncusu olarak kabul edilen ENDÜSTRİ 4.0'a ait genel bilgiler verilecektir. G7 ülkelerinde endüstri 4.0'ın gelişim süreci ve Türkiye'de ki gelişim sürecine girilmeden önce kapsamlı bir şekilde konu incelenecek değerlendirilecektir. İkinci bölümde Endüstri 4.0'ın Türkiye ve G7 ülkelerindeki gelişimi şu anda ki durumu incelenecek. Özelikle hemen hemen tüm teknolojik alanlardaki ilerlemelerde ve teknolojik devrimlerde öncü rol oymayan G7 ülkelerinde Endüstri 4.0'ın gelişimini bu gelişimde ülke politikaları altyapı ticaret mevzuatı ve yasalarının uygun hale getirilmesi incelenecektir. Bununla beraber G7 ülkelerindeki mal ve hizmet üreten devasa büyüklüklere ulaşan şirketlerin Endüstri 4.0'dan nasıl yararlandıkları incelenecektir. Bu yapılırken Türkiye'deki yasalar ve mevzuatlar incelenecektir. Ülkemizde Endüstri 4.0'ın geldiği nokta ülkemizdeki yaygınlığı ve gelecekteki muhtemel durumu ile ilgili incelemeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this project, the historical process of the definition and development of Industry 4.0 will be explained within the scope of the thesis. Evaluations about Industrial Revolutions and academic evaluations on this subject will be explained according to different evaluations. Additionally, our evaluations on this subject will be included. General information about INDUSTRY 4.0, which is considered the last of the Industrial Revolutions, will be given. The development process of Industry 4.0 in G7 countries and the subject will be comprehensively examined and evaluated before entering the development process in Turkey.