Endometrium neoplazilerinin saptanmasında USG, Ca 125 ve Pipelle biopsisine dayalı üçlü tarama protokolünün değerlendirilmesi
Assessment of endometrial premalignant lesions: Triple diagnostic protocol using USG , Ca 125 Pipelle biopsy
  1. Tez No: 88359
  2. Yazar: TOLGA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKSU FERUDUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Endometrium kanserlerinin tanısı sıklıkla vaginal kanama semptomu nedeniyle erken dönemde konabilir. Ancak bazı çalışmalara göre endometriumum malign ve premalign hastalıkları uzun süre asemptomatik seyredebilir ve ilk semptomların ileri evrelerde ortaya çıkabilir. Bu nedenle tıpkı vaginal smear yöntemi ile serviks kanserlerinin taranması gibi endometrium kanserinin ve premalign lezyonlarının saptanmasına olanak sağlayacak bir tarama yönteminin hayata geçirilmesi ile çok büyük yararlar elde etmek mümkün olacaktır. Bu amaçla özgeçmiş ve jinekolojik muayenesinde normal olarak değerlendirilen asemptomatik, postmenopozik hastalara vaginal ultrasonogram ile serum CA125 düzeyi ölçümüne ve bu değerlendirme sonucunda endometrium kalınlığı 3mm'nin üzerinde bulunan olgular ile CA125 düzeyi 35 U/ml'nin üzerinde bulunan hastalara Pipetle ile endometrium biyopsisi uygulanmasına karar verildi. Taranan 352 hastanın 106'sında endometrium kalınlığı 3mm'nin üzerinde olarak bulundu. Bütün CA 125 düzeyi ölçümleri normal sınırlardaydı. Endometrium biyopsisi uygulanan hastaların 30'unda östrojen etkisi altında endometrium, 19'unda basit hiperplazi, birinde kompleks hiperplazi birinde ise atipik adenamatöz hiperplazi saptandı. Biyopsi uygulama sınırının 5mm'ye çıkartılması ile testin etkinliğinin arttırılabileceğine, Serum CA125 düzeyi ölçümlerinden bu çalışmada amaçlanan yararın elde edilemediği ve tarama yönteminin rutin uygulamasının endometriumun malign ve premalign hastalıklarının saptanmasında faydalı olacağı sonucuna varıldı. 48
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESMENT OF ENDOMETRIAL PREMALIGNANT LESIONS: TRIPLE DIAGNOSTIC PROTOCOL USING USG-CA125-PIPELLE BIOPSY Endometrial cancers could often be diagnosed at the early stages because of the early symptom of vaginal bleeding. But there are studies showing the possibility of a long asymptomatic period where symptoms are revealed at the later stages. Therefore it would be beneficial to use a screening test for the diagnosis of early stage or premalignant endometrium cancer in the asymptomatic population just like vaginal smears in cervical cancers. In order to achieve this aim vaginal ultrasonography and serum CA125 level measurements were performed in asymptomatic postmenopausal women who has been evaluated as normal with history and gynecological examination. Endometrium biopsy with Pipelle was performed to the cases with endometrial thickness more than 3 millimeters or CA125 level higher than 35U/ml. From 352 cases screened 106 of them were revealed to have endometrial thickness more than 3 millimeters. All of the CA125 level measurements were at the normal levels. From the cases Pipelle biopsy performed thirty of them had endometrium with estrogen effect, nineteen had simple hyperplasia, one had complex hyperlasia and one had atypical adenomateus hyperplasia. It has been concluded that the efficiency of the test could be improved by performing endometrium biopsies at endometrial thickness of' 5mm instead of the 3 mm. The CA125 level measurements did not have any positive effect on the protocol. It has been concluded that routine application of the protocol could be beneficial for the diagnosis of malignant and premalignant lesions of the endometrium. 49