Kaynak robotunda kullanılan farklı kaynak tellerinin yapı çeliğinin kaynağında optimizasyonu ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Optimization and examination of mechanical properties of different welding wires used in welding robots in structural steel welding
- Tez No: 883677
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, S355J2C+N kalite sınıfı malzemeler kaynak robotunda bütün kaynak parametreleri sabit bırakılıp sadece dinamik değiştirilerek 2 farklı marka kaynak teli ile köşe kaynağı şeklinde kaynaklanmıştır. Çalışma kullanılan teller X teli ve Y teli olarak adlandırılmıştır. Hem X teli hem Y teli için -5, 0, +5, +20 ve -20 dinamik ayarlarında kaynak robotunda kaynak yapılmıştır. Yapılan kaynaklara penetrasyon, kaynak simetrisi, kaynak bacak açısını incelemek adına makroskobik test ve kaynak sertliğini incelemek adına HV sertlik testi yapılmıştır. Sonuçlar hem dinamik ayarının etkisine hem de farklı kaynak tellerinin etkisine göre irdelenip karşılaştırılarak proses optimizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, S355J2C+N quality class materials were welded in the welding robot as fillet welding with 2 different brands of welding wire by keeping all welding parameters constant and changing only dynamic parameter. The wires used in the study are called X wire and Y wire. Welding was done on the welding robot at the dynamic setting of -5, 0, +5, +20 and -20 for both X wire and Y wire. Macroscopic tests were performed to examine the penetration, weld symmetry, and weld toe angle of the welds, and HV hardness tests were performed to examine the weld hardness. The results were examined and compared according to both the effect of the dynamic setting and the effect of different welding wires and process optimization was carried out.