Türk Ceza Hukukunda terör amaçlı örgütlenme suçu
Le crime d'association de malfaiteurs à but terroriste
- Tez No: 883680
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KOCASAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Örgütlü suçluluk ve terörizmin kesişim noktasında yer alan terör amaçlı örgütlenme suçu, ceza hukukunda giderek önem kazanan, çok boyutlu suç tiplerinden biridir. Örgütlü suçluluk ile terörizm, diğer alanlar için olduğu gibi ceza hukuku bakımından da karmaşık bir mahiyete sahiptir. Örgütlü suçluluk, öncelikli olarak örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçların bütününü ifade ederken kuşkusuz bu bütünün merkezinde yer alan örgütlenme faaliyetini de kapsamaktadır. Bu açıdan, terör amaçlı örgütlenme suçu ve olgusu, geniş anlamda örgütlü suçluluk kapsamında yer almaktadır. Belirtmek gerekir ki, örgütlü suçluluğun tanımı konusunda görüş birliği bulunmamaktadır. Terörizm olgusu ise örgütlü suçluluğa benzer şekilde gerek uluslararası gerekse ulusal düzeyde, tanımlanması güç bir kavram olarak bilinmektedir. Söz konusu güçlük, terör örgütünün ve terör amaçlı örgütlenme suçunu oluşturan fiillerin kanunlar tarafından tanımlanması bakımından da geçerlidir. Bu bağlamda“Türk Ceza Hukukunda Terör Amaçlı Örgütlenme Suçu”, bir suç tipi olarak ceza hukuku bakımından başlı başına incelenmesi gereken konular arasında yer almaktadır.“Türk Ceza Hukukunda Terör Amaçlı Örgütlenme Suçu”başlığını taşıyan bu çalışmada genel olarak, ceza hukuku özel hükümler disiplininde tercih edilen suç tipi inceleme yöntemi benimsenmiştir. Bu kapsamda, suç tipi bakımından önem taşıyan kavramlar, tarihsel gelişim, suçun kriminolojik özellikleri, uluslararası belgelerde ve ulusal mevzuatlarda suçun düzenlenme biçimleri, Türk hukukunda suçun gelişimi ve düzenlenme biçimi, benzer suçlarla ortak ve farklı yönleri, suçun faili, mağduru ve konusu, suçun unsurları kapsamında maddi unsur, hukuka aykırılık unsuru ve manevi unsur, suçun özel görünüş biçimleri, yaptırım ve usul hükümleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of terrorist association, which is on the intersection of the organized criminality and terrorism, is one of the multidimensional crimes which becomes increasingly important in criminal law. The organized criminality and terrorism have a complex nature in criminal law as it is for other fields. While the organized criminality means primarily the whole crimes committed in the context of an association, doubtlessly, it includes association activities which is on the heart of the whole crimes. In this view, the crime and the fact of terrorist association, in the broader sense, is a part of the organized criminality. However, there is no consensus about the definition of the organized criminality. Like the organized criminality, the phenomenon of terrorism is known as a concept which is hardly defined in the national and international contexts. We come across with this difficulty in defining by laws the terrorist association and the acts which create the crime of terrorist association. In this context, as a type of crime,“The Crime of Terrorist Association in Turkish Criminal Law”, should be independently analyzed from the aspect of criminal law. The method of analysis of a spesific crime in the field of criminal law-special provisions is generally used in this work named“The Crime of Terrorist Association in Turkish Criminal Law”. In this context, important concepts for the crime, historical development, the criminological features of the crime, the patterns of regulation in the international documents and the national laws; the development and the patterns of regulation of the crime, the common and distinct points with similar crimes, the perpetrator, victim and legal scope of the crime, the elements of crime (the material element, the element of the contradiction to law and the moral element), its special features, sanctions and procedural provisions in Turkish law are examined.