Evaluation of the environmental impacts of the selected household appliances via life cycle assessment approach
Seçilmiş ev aletlerinin çevresel etkilerinin yaşam döngüsü değerlendirmesi yaklaşımı ile değerlendirilmesi
- Tez No: 883679
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sanayileşme ile birlikte insan hayatını daha konforlu hale getiren ürünlerden biri olan ve yaşam döngüleri boyunca dünya sistemi üzerinde olumsuz çevresel etkilere sahip olan ev aletlerinin kullanımı yaygınlaşmıştır. İnsan yaşamının dünya sistemine olumsuz etkilerini en aza indirmek için bu ürünlerin mevcut çevresel etkilerinin ölçülmesi ve analiz edilmesi gerekmektedir. Çünkü en fazla çevresel etkinin kaynaklandığı aşamaları gösteren sıcak noktalarına ilişkin ölçüm ve analiz yapılmadığı sürece çevresel etkiler en aza indirilemez. Bu çalışmada Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) aracılığıyla GaBi 8 yazılımı ve CML 2001 yöntemi kullanılarak bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve buzdolabının tüm yaşam aşamaları (beşikten mezara) özellikle yüksek elektrik tüketimi nedeniyle en yüksek çevresel etkiye sahip olan kullanım aşaması için bazı çevresel etki kategorileri objektif bir şekilde analiz edilmiştir. Normalizasyon sonucuna göre en büyük çevresel etkiye sahip etki kategorileri CC, ADP-Fosil yakıt, FAETP, HTP ve MAETP olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin 2035 yılındaki daha temiz elektrik karışımı, ürün dayanıklılığı, tüketici tercihleri ve davranışlarını içeren döngüsel ekonomi yaklaşımları için olası senaryoların etkisini karşılaştırmak ve çevresel yüklerini azaltmaktır. Bu çalışma sonucunda, Türkiye'nin 2053 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşması için kullanım ömrünü uzatmak yerine eşyaların % 20 daha enerji verimli olanlarla yenilenmesi senaryosu (S5) ve Türkiye'nin 2035 elektrik karışımı, % 20 daha az yıkama döngüsü ve % 20 daha fazla enerji verimliliği kombinasyonunu içeren senaryonun (S8) en çevre dostu senaryolar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With industrialization, products which make human life more comfortable have become widespread and household appliances having adverse environmental impacts on earth's system through their lifecycle are one of those product groups. On behalf of minimizing the adverse impact of human living on the earth system, the current environmental impact of these products should be measured and analyzed. Since environmental impacts cannot be minimized unless it is measured and analyzed regarding their hot spots. The objective measurement of product groups' environmental impacts is figured out through life cycle assessment (LCA) from cradle to grave within the scope of CML 2001 method by using GaBi 8 software in this study for the use phase having the highest environmental impact in some of the impact categories of dishwashers, washing machines, and refrigerators due to their high electricity consumption. The impact categories with the largest environmental impact include CC, ADP-Fossil fuel, FAETP, HTP, and MAETP, according to the normalization result. The goal of this study is to compare the impact of possible scenarios for circular economy approaches including cleaner electricity mix of Türkiye in 2035, product durability, customer choices, and behavior, and to lessen their environmental burden. As a result of this study, the most environmentally friendly scenarios are the combination of Türkiye's 2035 electricity mix, 20 % fewer washing cycles and 20 % more energy-efficient (S8), and renewing the appliances with 20 % more energy-efficient ones (S5) for Türkiye to achieve its net zero emission target instead of extending lifespan up to 2053.