Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde anonim ortaklıkta pay sahibinin oy hakkının donması
Suspension of the shareholder's voting right in a joint stock company within the framework of the provisions of the Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 883775
  2. Yazar: İMGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ELİF GÜRBÜZ USLUEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 434. maddesinde düzenlenen oy hakkı, anonim ortaklık pay sahiplerinin ortaklık genel kurulunda görüşülen konular hakkında olumlu, olumsuz veya çekimser yönde beyanda bulunmasına imkân tanıyan ve ortaklık yönetimine katılmasına aracılık eden pay sahipliği hakkıdır. Pay sahibinin oy hakkının kullanımının kanundan kaynaklanan bir sebep dolayısıyla engellenmesi, oy hakkının donması olarak ifade edilir. Anonim ortaklıkta oy hakkının donması olgusuna ihtiyaç duyulmasının temel sebebi, pay sahipleri ile ortaklık arasında ortaya çıkan menfaat çatışmalarının dengelenmesi ve ortaklığın karar ve irade organı niteliğini taşıyan genel kurulda istikrarın sağlanması düşüncesidir. Oy hakkı donan pay sahibi, genel kurulda oy kullanamaz ve anonim ortaklığın yönetimi üzerinde etki doğurma gücüne sahip olan yönetsel nitelikteki pay sahipliği haklarından yararlanamaz. Çalışmamızda oy hakkının donması kavramı; oy hakkının donduğu hâller, oy hakkının donmasının hüküm ve sonuçları ve oy hakkının donması hükümlerine aykırılık hâli kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The voting right regulated under Article 434 of the Turkish Commercial Code No. 6102 is a shareholding right that enables the shareholders of a joint stock company to make positive, negative, or abstaining statements on the matters discussed in the general assembly of the company and to participate in the management of the company. Preventing the shareholder from exercising their voting right due to a reason arising from the law is expressed as the suspension of the shareholder's voting right. The main reason for the suspension of voting rights in joint stock companies is the idea of balancing the conflicts of interest between the shareholders and the company and ensuring stability in the general assembly, which is the company's decision-making body. A shareholder whose voting rights are suspended shall not vote in the general assembly and shall not benefit from managerial shareholding rights that have the power to influence the management of the company. In this thesis, the suspension of the shareholder's voting right is analyzed within the scope of the cases where the voting right is suspended, the provisions and consequences of the suspension of the voting right, and the violation of the provisions of the suspension of the voting right.