Klomifen sitrata rezistans PCOS'lu olgularda Gonadotropinlerin yavaş artırımlı yöntemle uygulanmasının geleneksel yöntemle karşılaştırılması
  1. Tez No: 88378
  2. Yazar: İPEK BOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Amaç: Polikistik over sendromu ile ilişkili anovulasyonun tedavisinde, ge leneksel ve yavaş doz artırımlı yöntemin etkinlik, güvenirlik ve komplikasyonlarının karşılaştırılması. Çalışma: Prospektif randomize çalışma. Yöntem: PCOS'a bağlı anovulasyonu olan klomifen sitrata rezistan 31 in- fertil hasta çalışmaya alındı. İlk gruptaki 12 hastaya 26 siklus boyunca go nadotropin^ yavaş artırımlı yöntem ile uygulandı. İkinci gruptaki 19 hastaya ise 24 siklus boyunca geleneksel yöntem ile gonadotropin tedavisi yapıldı. Değerlendirilen parametreler: Günlük efektif gonadotropin dozu (ünite), HCG günü E2 düzeyi, ovulatuar siklus sayısı, monofolliküler ve multifolliküler gelişim oranları, OHSS gelişimi, siklus başına gebelik oranı, çoğul gebelik, abortus, ektopik gebelik ve tedavi maliyetleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To compare efficiency, safety and complications of conventional and low-dose step up regimens for treatment of anovulation associated with polycystic ovary syndrome. Design: Prospective randomised study. Setting: 31 infertile women with clomiphene citrate-resistant anovulation associated with PCOS. The first group (12 patients) treated with gonadotropins using low-dose step up protocol during 26 cycles, and the second group (19 patients) treated with a regimen of conventional stepwise protocol during 24 cycles. Main outcome measures: Daily effective gonadotropin dose (unit), E2 concentrations on days of HCG, number of ovulatory cycles, monofollicular and multifollicular development rates, OHSS, cycle fecundity, multipl pregnancies, miscarriages, ectopic pregnancy and cost of therapies. Results: Monofollicular development was: 88.4% in low dose therapy and 58.3% in conventional protocol (p=0.03), ovulation (by cycle): 76.9-50% (p=0.04).