İntrauterin gelişme geriliği olan bebeklerin plasentalarında programlı hücre ölümü (Apoptozis)
Programmed cell death (Apoptosis) in the placental tissue of the pregnancies with intrauterine growth retardation
  1. Tez No: 88382
  2. Yazar: PAKİZER BANU KILIÇOĞLU DANE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL TAMER EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET AMAÇ Çalışmamızın amacı, intrauterin gelişme geriliği olan bebeklerin plasentalarında apoptozisin varlığını araştırmak. MATERYAL METOD Plasenta örnekleri 22 normal üçüncü trimester gebeliği ve 20 IUGG ile komplike gebeliğin plasentası alındı. Fetal gelişme genliği tanısı, klinik bulgular, normal persantilden sapmanın ultrasonografi ile belirlenmesi ve doğum kilosunun 10. persantilin altında olması kriterlerine dayanılarak koyuldu. Tüm örneklerde apoptotik hücrelerin tespit edilmesi için TÜNEL (terminal deoksinucleotidyl transferase- mediated deoxyuridine triphosphate nick end labeling) metodu kullanıldı, istatistiksel analizde, Levene testi, Student-t,Mann-Withney U testi, Spearman korelasyon ve multiple regresyon testleri kullanıldı. SONUÇLAR Normal üçüncü trimester gebeliklerinde (n=22) apoptotik hücre gösterilemezken, üçüncü trimesterde IUGG 'li bebeklerin plasentalarında % 0.12 (% 0.1 - % 0.4) oranında tespit ettik.
Özet (Çeviri)
PROGRAMMED CELL DEATH (APOPTOSIS) IN THE PLACENTAL TISSUE OF THE PREGNANCİES WITH INTRAUTERINE GROWTH RETARDATION SUMMARY OBJECTIVE The objective of our study is to investigate the presence of apoptosis in the placental tissue of the pregnancies complicated with intrauterine growth retardation. MATERIALS AND METHOD Placental samples were obtained from 22 normal third trimester pregnancies and 20 pregnancies complicated with intrauterine growth retardation. The criteria for fetal growth impairment were clinical evidence of suboptimal growth, ultrasonographic demonstration of deviation from normal percentiles of growth and birth weight under the 10th percentile. TUNEL (terminal deoksinucleotidyl transferase-mediated deoxyuridine triphosphate nick end labeling) staining was used to demonstrate the apoptotic cells in all samples. Levene test, Student-t, Mann-Withney U test, Spearman correlation and multiple regresyon tests were used for statistical analysis. RESULTS Placentas from pregnancies complicated with IUGG, demonstrated 0.12% (0.1%- 0.4%) apoptotic cells; while none could be shown in normal third trimester pregnancies (n=22).