Evre I endometrial kanserlerde nükleer morfometrinin prognostik önemi
  1. Tez No: 88387
  2. Yazar: EMİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
VI.OZET: Endometrial kanserli hastalar arasındaki yüksek riskli bir subgrubun varlığı bugün kabul edilen bir gerçektir.Statik ve Flowsitometrik DNA ölçümleri ve nükleer morfometri çalışmaları ile ideal prognostik değişkenleri bulmak için klinik serilerde çalışmalar sürmektedir. GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD onkoloji ünitesinde 1990/1998 yıllan arasında endometrial kanser nedeniyle öpere edilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmamızda 56yaş altı ve 56 yaş üstü iki grup arasmda mna,nmp,fmax,fmin,fratio ölçümlerinde mna istatistiksel olarak anlamlı(p0.05) FİGO Evre I ve FİGO diğer evreler arasında rrma,nmp,fmax,fmin,fratio ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı değildir.(p>0.05) Histolojik tipler,Adenokarsinom ve diğer histolojik tipler arasmda,mna,mnp,fmax,fmin,fratio ölçümleri istatistiksel olarak anlamlıdır.(p0.05) Bu sonuçlar kısmen kaynak verileri ile uyumlu olmakla birlikte,özellikle olgu sayışırım azlığı nedeniyle morfometrik parametrelerin değeri konusunda sağlıklı bir yorum yapılmasına izin vermemektedir.Morfometrinin ve özellikle sitometrik DNA analizinin adjuvan tedaviye aday hastaların seçiminde katkısı olup olmayacağım belirlemek için daha geniş bir serinin incelenmesi gereklidir. 42 T.c. yükseköğretim kümomj
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY: A high risk subgroup between patients with endometrial carcinoma is an accepted factNuclear morphometry and static and flow cytometric DNA measurements are being performed to find the ideal prognostic variables at the clinic series. The patients who have operated because of endometrial carcinoma between the years 1990/1998 at the GATA obstetrics and gynecology unit, were examined retrospectively. In our study, between the age groups of >56 and 0.05) mna,mp,fmax,fmin,f ratio measurements are not statistically significant at the FİGO stagel and the other stages. (p>0.05) Between adenocarcinoma and other hystologic types mna,mp,fmax,fmin,fratio measurements are statistically significant (p0.05) Although these outcomes are partially concordont with the referance datas,they don't let us to comment reliably about the morfometry parametres especially because the number of the cases are not enougp.it is needed to study a wider serie to determine whether morfometry and especially cytometric DNA analysis makes a contribution to choice the patients being in need of adjuvan therapy. 43