Genel cerrahi hastalarında preoperatif dönemde laboratuvar bulgularının klinik sonlanıma etkisi
The effect of preoperati̇ve laboratory findings on clinical outcome in general surgery patients
  1. Tez No: 883932
  2. Yazar: MERVE FEYZA DEMİR GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ, DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Amaç: Hasta ilişkili faktörlerin postoperatif klinik sonlanıma etkisini inceleyen çalışmalar mevcuttur. Postoperatif komplikasyonları, preoperatif laboratuvar parametreleri ile detaylı inceleyen çalışmalar kısıtlıdır. Çalışmamızın amacı, batın içi genel cerrahi operasyonlarında preoperatif değerlendirilen laboratuvar bulgularının; ameliyatın büyüklüğü, hastaların komorbiditeleri, ilaçları ile postoperatif komplikasyonlar ve klinik sonlanıma etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 01.02.2019-01.09.2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde batın içi cerrahi uygulanan 2.328 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. E-nabız, medulla, hastane bilgi sistemi (HICAMP) kullanılarak hastaların kronik hastalıkları, ilaçları ve preoperatif laboratuvar parametreleri elde edildi. Tekrarlı yatış, yoğun bakım yatışı, yara yeri enfeksiyonu, kanama ve mortalite araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: There are studies examining the effects of patient-related factors on postoperative clinical outcome. Studies examining postoperative complications in detail with preoperative laboratory parameters are limited. The aim of our study is to determine the impact of laboratory findings in intraabdominal general surgery operations; to investigate the effect of the type of the surgery, their comorbidities, their medications and postoperative complications on the clinical outcome. Materials and Methods: 2.328 patients who underwent intra-abdominal surgery between 01.02.2019- 01.09.2022, in General Surgery Clinic of Ankara City Hospital were evaluated retrospectively. Chronic diseases, medications, preoperative laboratory parameters of the patients are hemogram, biochemistry, coagulation parameters were obtained using enabız, medulla, hospital information system (HICAMP). Re-hospitalization, intensive care unit admissions, wound infection, bleeding and mortality were investigated. Postoperative mortality, re-hospitalizations, intensive care admission, wound infection, and bleeding were considered as postoperative complications and recorded. Results: The risk of wound infection was lower in cholecystectomy surgeries than in appendectomy surgeries(OR:0.25,p