Mimari miras yapılarındaki restorasyon çalışmalarının değerlendirilmesi: Trabzon Vilayet binası (Eski Hükümet konağı) örneği
Evaluation of restoration works on architectural heritage buildings: Trabzon Provincial building (Former Government mansion) example
  1. Tez No: 883970
  2. Yazar: SEHER ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKADDES ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarihi ve kültürel öneme sahip olan her yapı, geçmişten günümüze önemli birer mimari miras olarak varlıklarını sürdürmektedir. Bu tür yapıların korunmalarında uygun onarım teknikleri uygulanmadığında yapının özgün kimliğinde dönüşü olmayan bozulmalar olabilmektedir. Bu bağlamda mimari miras değeri taşıyan yapıların restorasyonlarında uygulanan müdahale yöntemlerinin yapılara etkilerinin incelenmesinin hedeflendiği bu çalışmada“Trabzon Vilayet Binası (Eski Hükümet Konağı)”örnek yapı olarak seçilmiş ve bu yapının restorasyon sürecindeki müdahaleleri incelenerek yapı üzerinde ki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İlk olarak; koruma kavramı ve onarım tekniklerine yönelik literatür bilgilerine yer verilmiştir. İkinci bölümde yapının tarihçesi ve mimari özellikleri anlatılmıştır. Sonrasında; seçilen yapı üzerinde uygulanmış olan restorasyon tekniklerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu tespitler tablolar ve fotoğraflar üzerinden aktarılmıştır. Son bölümde ise; yapıya uygulanan restorasyon tekniklerine yönelik elde edilen bu tespitler üzerinden irdelemeler ve değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma sonunda kültürel miras değeri taşıyan yapılara yönelik restorasyon uygulamalarında doğru restorasyon tekniklerinin belirlenmesi, uygulanmasına ve bu şekilde gelecek nesillere aktarılmalarına vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every building with historical and cultural importance continues to exist as an important architectural heritage from past to present. When appropriate repair techniques are not applied to protect such structures, irreversible deterioration may occur in the original identity of the building. In this context, in this study, which aims to examine the effects of the intervention methods applied in the restoration of buildings with architectural heritage value,“Trabzon Provincial Building (Old Government Mansion)”was chosen as a sample building and the interventions of this building during the restoration process were examined and its effects on the structure were aimed to be determined. Firstly; Literature information on the concept of conservation and repair techniques is included. In the second part, the history and architectural features of the building are explained. After that; Studies were carried out to determine the restoration techniques applied on the selected structure. These determinations are conveyed through tables and photographs. In the last part; Analysis and evaluations were made based on these findings regarding the restoration techniques applied to the structure. At the end of the study, emphasis was placed on determining and applying correct restoration techniques in restoration applications for buildings with cultural heritage value and thus transferring them to future generations.