Denizli ilinde sağlıklı kişilerde serum bakır ve çinko düzeyleri
Serum copper and zinc levels of healty people in Denizli
- Tez No: 88399
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET İz elementler vücutta çok az miktarlarda bulunmalarına karşın birçok enzim, vitamin ve hormonların yapısı ile fonksiyonunda yer alırlar. Eksiklikleri veya fazlalıkları durumlarında çeşitli bozukluklar görüldüğü gibi birçok hastalığın tanı, izlem ve tedavisinde de önemli rolleri vardır. İz elementlerden Cu, sitokrom oksidaz, superoksit dismutaz, lizil oksidaz gibi antioksidan metalloenzimlerin, Zn ise karbonik anhidraz, alkalen fosfataz, DNA ve RNA polimerazlar gibi enzimlerin yapısında bulunur. İz element düzeyleri yaşanan bölgenin coğrafi, sosyoekonomik, kültürel yapısı ve beslenme alışkanlıklarından etkilenebildiğinden değişik bölgelerde sağlıklı bireylerdeki iz element düzeylerinde farklılıklar görülebilmektedir. Ayrıca laboratuvar koşullan da iz element düzeyini etkileyebilmektedir. Bu nedenlerle her bölgede sağlıklı bireylerin iz element düzeylerini saptamak yararlıdır. Bu çalışmada Denizli Merkez İlçesinde sağlıklı bireylerde iz elementlerden Cu ve Zn serum düzeylerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışma, Denizli ilinde 105 kadın, 77 erkek toplam 182 kişinin kan serumlarında atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile Cu ve Zn düzeylerinin saptanması ile gerçekleştirilmiştir. Cu değerleri kadınlarda 121 ±31,4 ug/dL, erkeklerde 116 + 31,4 ug/dL, tüm bireylerde ortalama 1 19 ± 31,4 ug/dL; Zn değerleri ise kadınlarda 75,1 ± 19,4 ug/dL, erkeklerde 81,6 ± 17,2 ug/dL, tüm bireylerde ortalama 77,8 + 18,7 ug/dL olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Serum Copper and Zinc Levels of Healthy People in Denizli Trace elements in the body are found in very small amounts, but they are vital for the function and structure of many enzymes, vitamins and hormones. Their deficiency or excess may cause many metabolic disorders. Trace elements are sometimes used by clinicians for diagnosis and treatment of some diseases. Copper and zinc are very important trace elements for the body function and metabolism. Cu is found in antioxidant metlalloenzymes such as cytocrome oxidase, superoxide dismutase, lyzl oxidase, and Zn is found in many enzymes such as carbonic anhydrase, alkalen phosphatase, DNA polymerase and RNA polymerase. Because the geographic, environmental, cultural, economic, social conditions and regional diet habits may affect the trace element amounts and bioavailibility in the body, trace element values show variations from region to region. Different working conditions of laboratories also may influence the trace element values. So it will be beneficial to determine the trace element values for each specific region. The aim of this study was to determine the serum Cu and Zn values for healthy people in Denizli. A total of 182 samples, 105 women and 77 men, were analysed for serum Cu and Zn by atomic absorption spectrophotometry. Cu values in women, men and the total (mean ± SD) were 121 ± 31,4 ug/dL, 1 16 ± 3 1,4 ug/dL, and 1 19 ± 3 1,4 ug/dL respectively. Zn values in women, men and the total (mean ± SD) were 75,1 ± 19,4 ug/dL, 81,6 ± 17,2 ug/dL, and 77,8 ± 18,7 ug/dL respectively.