Şirketlerin dijital dönüşümünde akıllı teknolojilerin rolü ve örgüt performansına etkisi: Mersin ili örneği
The role of smart technologies in the digital transformation of companies and its impact on organizational performance:The case of Mersin province
  1. Tez No: 883991
  2. Yazar: SEVİL ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. METİN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında, örgütlerde dijital dönüşümün gerçekleşmesinde etkili olan dijital dönüşüm unsurlarının ve akıllı teknolojilerin hangi alanlarda etkili olduğu, sağlamış olduğu katkılar ve örgüt performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın evrenini Mersin ilinde Serbest Bölge ve Organize Sanayi Bölgesinde imalat firmaları oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında toplamda 210 anket uygulanmış ve araştırma modeli regresyon analizi ile incelenmiştir. Konunun ayrıntılı olarak ve tüm boyutlarıyla ortaya konabilmesi amacıyla öncelikli olarak güncel literatür temelinde akıllı teknolojiler, dijital dönüşüm ve örgütsel performans hakkında ayrıntılı olarak bilgi verilmiştir. Analiz sonucunda akıllı teknolojiler ve dijital dönüşüm örgütsel performans üzerinde pozitif yönlü etkiye sahiptir ve dolaylı etkinin istatistiksel olarak anlamlı bulunmasına bağlı olarak, dijital dönüşümün örgütsel performans üzerine etkisinde akıllı teknolojilerin aracılık rolü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the factors influencing digital transformation in organizations and the areas where smart technologies are effective, their contributions, and their effects on organizational performance have been investigated. The study population consists of manufacturing firms in the Free Zone and Organized Industrial Zone in Mersin province. Within the scope of this study, a total of 210 surveys were conducted, and the research model was analyzed using regression analysis. To comprehensively present the topic in detail, information on smart technologies, digital transformation, and organizational performance has been provided based on the current literature. As a result of the analysis, it was found that smart technologies and digital transformation have a positive effect on organizational performance, and due to the statistically significant indirect effect, it was observed that smart technologies play a mediating role in the impact of digital transformation on organizational performance.