Hibrit yapı kavramını hibritleşme biçimleri üzerinden okuma denemesi
A reading of hybrid building concept through hybridization forms
  1. Tez No: 883992
  2. Yazar: BERŞAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YAZICIOĞLU HALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevrenin Yenilenmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, son yüzyılda ulusal ve uluslararası literatürde yer edinmeye başlayan hibrit yapı kavramını anlamak, incelemek ve hibritleşme türlerini kategorilere ayrıştırmaktır. Aynı zamanda hibrit yapı kavramına ilişkin kapsamlı bir bakış açısı sunmaktır. Çalışma boyunca, temel olarak literatür araştırması yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, literatürde bulunan kataloglarda vurgulanan ve hibrit olduğu belirtilen yapılar örnek incelemesi yöntemiyle çalışmada ele alınmıştır. Bununla birlikte, hibrit olduğu düşünülen güncel yapılar da incelenerek araştırmaya dahil edilmiştir. Bu yaklaşım, çalışmanın kapsamını genişleterek, konuyla ilgili farklı kaynaklardan ve dönemlerden örneklerin değerlendirilmesine olanak sağlamıştır. Hibrit kavramı aslen biyolojiden gelir ve iki farklı türün bir araya gelmesiyle yeni bir türün oluşmasını tanımlar. Bu kavram, mimaride de kullanılmakta olup, farklı özelliklere sahip iki yapı türünün bir araya gelerek yeni bir yapı oluşturmasını ifade eder. İlk olarak 20. yüzyılın ortalarında araştırmacıların radarına giren hibrit yapılar hakkında kapsamlı bir inceleme yapılmıştır. Bu inceleme, çok işlevli yapıları derleyerek kategorize etmiştir. Karma kullanımlı yapılarla karıştırılabilen hibrit yapılar, farklı işlevleri ilişkilendirerek kullanıcılara farklı deneyimler sunmayı amaçlar. Hibrit yapılar, belirli benzer tasarım ilkelerine sahip olmakla birlikte, net sınırlar içinde tanımlanamazlar. Bu muğlaklık, hibrit yapıların esnekliklerini ve değişkenliklerini artırır, böylece çağdaş ihtiyaçlara uyum sağlayabilirler. Bu çalışmada, hibrit yapılar altı farklı hibritleşme türü bakımından incelenmiş ve üç örnek proje üzerinde detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Hibrit yapılar, farklı hibritleşme durumlarını bir araya getirebilir ve sınırsız olasılıklar sunabilirler. Sonuç olarak bu yapılar, çağdaş ihtiyaçlara uygun çözümler sunarken, mimarlıkta çeşitliliği ve yeniliği teşvik ederler.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand and examine the concept of hybrid structure, which has gained a place in national and international literature in the last century, and to categorise the types of hybridisation. It also provides a comprehensive perspective on the concept of hybridisation. The literature research method has been used throughout the study as a basis. In addition, the structures highlighted in the catalogues in the literature and stated to be hybrid are discussed in the study using the case study method. In addition, current structures considered hybrid have also been analysed and included in the study. This approach expanded the scope of the research and enabled the evaluation of examples from different sources and periods on the subject. The concept of hybrid originally comes from biology and defines the formation of a new species by combining two species. This concept is also used in architecture and refers to combining two building types with different characteristics to form a new structure. A comprehensive review of hybrid structures, which first appeared on researchers' radar in the mid-20th century, has been conducted. This review compiled and categorised multifunctional structures. Hybrid buildings, which can be confused with mixed-use buildings, aim to offer different experiences to users by associating different functions. Although hybrid buildings have similar design principles, they cannot be defined within clear boundaries. This ambiguity increases the flexibility and variability of hybrid buildings so that they can adapt to contemporary needs. In this study, hybrid buildings are analysed in terms of six different types of hybridisation and discussed in detail on three sample projects. Hybrid structures can combine different hybridisation situations and offer unlimited possibilities. As a result, they offer solutions that meet contemporary needs and encourage diversity and innovation in architecture.