PD-L1 durumu bilinen mide adenokarsinomlarında tümörtomurcuklanması, mikroçevre ve beta-2 mikroglobulin ekspresyonununklinikopatolojik değerlendirmesi
Clinicpathological evaluation of tumor budding, microenvironment and beta2 microglobulin expression in stomach adenocarcinomas with known PD-L1 status
- Tez No: 884002
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mide kanseri dünyada en sık görülen 5. Kanserdir ve kansere bağlı ölümlerde dördüncü sıradadır. Pembrolizumab mide kanserlerinde klinik araştırmalar kapsamında olup metastaz veya rekürrens gösteren hastalarda çeşitli basamaklarda kullanılmaktadır. Çalışmamızda programlı ölüm ligandı 1 ekspresyon durumu önceden belirlenmiş mide adenokarsinomlarında Beta-2 Mikroglobulin ekspresyonu ve CD 8 pozitif tümör ilişkili lenfosit düzeyi ile klinikopatolojik veriler 204 vakada çalışılarak karşılaştırılmıştır. Vakalara ait Hematoksilen & Eozin boyalı lamlarda tümör tomurcuğu, perinöral invazyon, lenfatik invazyon, vasküler invazyon, histolojik alt tip, histolojik derece, primer tümör ve lenf nodu evresi, patolojik evresi değerlendirilmiştir. Olguların yaş, cinsiyet, tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, genel sağ kalım ve hastalıksız sağ kalım bilgileri kaydedilmiştir. Elde edilen bulgulara göre programlı ölüm ligandı 1 ekspresyonu, Beta-2 Mikroglobulin ekspresyonu ve yüksek CD 8 tümör ilişkili lenfosit düzeyi arasında istatiksel anlamlı ilişki saptanmıştır. CD 8 tümör ilişkili lenfosit düzeyiyle sağkalım arasında istatiksel anlamlı ilişki saptanmasada yüksek düzeyli olan grubun daha avantajlı olduğu görülmüştür. Tomurcuk düzeyi yüksek grup daha düşük CD 8 tümör ilişkili lenosit düzeyiyle ilişkili saptanmıştır. Yüksek tomurcuklanma olan grupta progresyonsuz ve genel sağ kalım süreleri düşük tomurcuklanma olan gruba göre anlamlı olarak düşük saptanmıştır. Sonuçta promgramlı ölüm ligandı 1 ekspresyon durumu billinen mide adenokarsinomlarında, programlı ölüm ligandı 1, CD 8 tümör ilişkili lenfosit ve Beta-2 mikroglobulin ekspresyonu arasındaki ilişkinin immünoterapiden fayda görecek grupların belirlenmesinde ve yeni tedavi hedeflerinin belirlenmesinde yararlı olabileceği; programlı ölüm ligandı 1, tomurcuk ve beta-2 mikroglobulin arasındaki ilişkinin aydınlatılabilmesi için geniş vaka serilerinin değerlendirildiği klinik çalışmalara ihtiyaç duyulduğu ve tomurcuklanmanın mide adenokarsinomlarında olumsuz prognostik faktör olarak klinik önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is the 5th most common cancer in the world and ranks fourth in cancerrelated deaths. Pembrolizumab is within the scope of clinical trials in gastric cancer and is used in various steps in patients with metastasis or recurrence. In our study, Beta-2 Microglobulin expression and CD 8 positive tumour associated lymphocyte level were compared with clinicopathological data in 204 cases of gastric adenocarcinomas with predetermined programmed death ligand 1 expression status. Tumour bud, perineural invasion, lymphatic invasion, vascular invasion, histological subtype, histological grade, primary tumour and lymph node stage, pathological stage were evaluated on Hematoxylin & Eosin stained slides of the cases. Age, gender, tumour localisation, tumour size, overall survival and disease-free survival were recorded. According to the findings, a statistically significant correlation was found between programmed death ligand 1 expression, Beta-2 Microglobulin expression and high CD 8 tumour associated lymphocyte level. Although there was no statistically significant correlation between CD 8 tumour-associated lymphocyte level and survival, it was observed that the high level group was more advantageous. The group with high bud level was associated with lower CD 8 tumour-associated lymphocyte level. Progression-free and overall survival times were significantly lower in the high budding group than in the low budding group. In conclusion, the relationship between programmed death ligand 1, CD 8 tumour associated lymphocytes and Beta-2 microglobulin expression in gastric adenocarcinomas with known programmed death ligand 1 expression status may be useful in determining the groups that will benefit from immunotherapy and in determining new treatment targets; Clinical studies with large case series are needed to elucidate the relationship between programmed death ligand 1, bud and Beta-2 microglobulin and budding is of clinical importance as a negative prognostic factor in gastric adenocarcinomas.