Mertebesi (-1) olan Bernoulli polinomlarını içeren Szász-tipi pozitif lineer operatörlerin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of Szász-type positive linear operators involving Bernoulli polynomials of order (-1)
- Tez No: 884028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MENEKŞE YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN AĞYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezin temel amacı; mertebesi (-1) olan Bernoulli polinomlarının üreteç fonksiyonlarını içeren Szász-tipi pozitif lineer operatörlerin yeni bir genellemesini vermek ve yaklaşım özelliklerini incelemektir. Bu tez on bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin amacı ve yapısı verilmiştir. İkinci bölümde literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde tez boyunca kullanılacak ve gerekli olacak temel tanım ve teoremlerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde Appell-tipi polinom dizileri tanımlanıp Bernoulli polinomları ile aralarındaki ilişkisi kurulmuştur. Beşinci bölümde mertebesi (-1) olan Bernoulli ve Euler polinomları için bazı sonuçlar elde edilmiştir. Altıncı bölümde Yaklaşım Teorisi'nin bazı önemli teoremleri sunulmuştur. Yedinci bölümde, mertebesi (-1) olan Bernoulli polinomlarının üreteç fonksiyonlarını içeren Szász-tipi pozitif lineer operatörler tanımlanıp operatörün yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Sekizinci bölümde operatörün hata tahmini, sayısal örneklerle desteklenmiştir. Dokuzuncu bölümde, tartışma ve onuncu bölümde ise öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to give a new generalization of Szász-type positive linear operators involving generating functions of Bernoulli polynomials of order (-1) and to investigate their approximation properties. This thesis consists of ten chapters. In the first chapter, the aim and the structure of the thesis are given. In the second chapter, a literature review is given. In the third chapter, the basic definitions and theorems that will be used and required throughout the thesis are mentioned. In the fourth chapter, Appell-type polynomial sequences are defined and their relation with Bernoulli polynomials is established. In the fifth chapter some results are obtained for Bernoulli and Euler polynomials of order (-1). In the sixth section some important theorems of Approximation Theory are present. In the seventh section, Szász-type positive linear operators containing the generating functions of Bernoulli polynomials of order (-1) are defined and the approximation properties of the operator are investigated. In the eighth section, the error estimation of the operator is supported by numerical examples. In the ninth section, discussion and in the tenth section, recommendations are given.