Şinasi'nin eserlerinde kavramlar ve bağlamları
Concepts and contexts in the works of Şinasi
- Tez No: 884075
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM DAYANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tanzimat Edebiyatı'nın önemli şahsiyetlerinden biri olan Şinasi'nin tüm eserleri incelenerek eserlerindeki ortak kavramların belirlenmesidir. Şinasi'nin eserlerinde tespit edilen kavramların tarihî seyir içindeki anlamlarının neler olduğu, Şinasi'nin yaşadığı dönemde bu kavramların hangi fikir temayüllerine karşılık geldiği ve Şinasi'nin eserlerinde bu kavramların yüklendiği manalar tahlil edilecektir. Böylece Şinasi'nin eserlerindeki ortak temalar/kavramlar belirlenerek Şinasi'nin edebî kodları ve bu kodların birbiriyle olan ilişkisi saptanacaktır. Edebiyatımızda Batı'ya yönelişin başladığı Tanzimat devrinde birçok yeniliğin başlatıcısı veya devam ettiricisi konumunda olan Şinasi'den hareketle yerli ve geleneksel olanın ne kadar sürdürüldüğü sorusuna cevap aranacaktır. Türk edebiyatının başta Fransız edebiyatı ve düşüncesi olmak üzere 19. yüzyıl Avrupası'ndan ne denli beslendiği Şinasi özelinde ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine all the works of Şinasi, one the important figures of Tanzimat Literature, and to determine the common concepts in his works. What are the meanings of the concepts identified in Şinasi's works in the historical course, what themes of ideas these concepts correspond to during Şinasi's period, and the meanings that these concepts are loaded in Şinasi's works will be analyzed. Thus, the common themes/concepts in the works of Şinasi will be determined and the literary codes of Şinasi and the relationship between these codes will be determined. Based on Şinasi, who was the initiator or maintainer of many innovations in the Tanzimat period when the orientation to the West began in our literature, the question of how long the indigenous and traditional were maintained will be sought. 19th of century Turkish literature, especially French literature and thought. The extent to which it is fed by the Europe of the century will be revealed in particular in Şinasi.