Predictive roles of empathy and enmeshment on defense styles
Empati ve iç içe geçmenin savunma biçimleri üzerindeki yordayıcı rolü
  1. Tez No: 884087
  2. Yazar: ONUR KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN AKIN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada bilişsel empati, duygusal empati, iç içe geçme ve immatür, nevrotik ve olgun düzeyde olmak üzere savunma biçimlerinin arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmaktadır. Araştırmaya katılım gönüllülük esasına dayalı olup katılımcılar 18-39 yaş arasındaki genç yetişkinlerden oluşmaktadır. Araştırmaya 316 katılımcı katılmıştır. Bu çalışmada Bilişsel ve Duyuşsal Empati Ölçeği (BDEÖ), Young Şema Ölçeği-Kısa Formunun (YŞÖ-KF-3) İç İçe Geçme/Bağımlılık alt ölçeği, Savunma Biçimleri Testi (SBT-40) ve Hofstede'nin Kültür Boyutları Ölçeği (KBÖ) kullanılmıştır. Çalışmada sırasıyla korelasyon, hiyerarşik regresyon ve moderasyon analizi yürütülmüştür. Empatinin alt boyutları birbiriyle pozitif yönde ilişkili iken iç içe geçme ile negatif yönde ilişkili bulunmuşlardır. Çalışmada iç içe geçmenin kültüre özgü etkilerini değerlendirmek amacıyla ölçülen kültür boyutlarının 'Güç Mesafesi' alt boyutu empatinin alt boyutları ile negatif yönde, iç içe geçme ile pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Diğer beş kültür boyutu arasından sadece maskülinite alt boyutu ile duygusal empati arasında negatif bir ilişki saptanmıştır. Yapılan regresyon analizleri sonucunda iç içe geçmenin olgun savunmaları negatif yönde, nevrotik savunmaları pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı saptanmıştır. Bilişsel empati olgun savunmaları pozitif yönde yordamakla birlikte küçük bir varyansı açıklamaktadır. Ek olarak, iç içe geçmenin immatür savunmaları pozitif yönde, duygusal empatinin ise immatür savunmaları negatif yönde anlamlı biçimde yordadığı bulunmuştur. Bir sonraki aşamada yürütülen moderasyon analizinin bulguları anlamlı olup iç içe geçmenin duygusal empati ile immatür savunmalar arasındaki negatif ilişkiyi zayıflattığı saptanmıştır. Araştırmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları ve olası klinik katkıları literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the associations between cognitive empathy, affective empathy, enmeshment and psychological defense styles including mature, neurotic and immature factors. To assess cultural differences, culture values were also assessed. The sample consisted of 316 people aged between 18 to 39. Affective and Cognitive Measure of Empathy (ACME), Young Schema Questionnaire (YSQ-SF3), Defense Styles Questionnaire (DSQ-40) and Individual Culture Values Scale were used in this study. Correlation analyses, hierarchical regression analysis and moderation analysis investigating potential interactions were conducted. The results showed that enmeshment negatively predicted mature defenses while positively predicting neurotic and immature defenses. Cognitive empathy significantly explains a small amount of variance on mature defenses. Affective empathy predicted immature defenses significantly in negative direction. Exploratory analysis implied that enmeshment moderates the relationship between affective empathy and immature defenses as enmeshment increases the negative association gets weakened while a decrease in enmeshment strengthens the negative association. In a non-clinical young adult sample, it was found that enmeshment might be an important indicator of impaired psychological health. Further, it was found that although capacity of affective empathy is not necessarily a cue for mature defenses, it might be regarded as a signal for a baseline capacity above immature level of defenses.