Ekstrem yağışlar altındaki bir şevin modellenmesi
Slope stability under extreme rainfall conditions
- Tez No: 884124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son yıllarda doygun olmayan zeminler üzerinde birçok çalışma yapılmış ve bu çalışmalar sonucunda negatif boşluk suyu basıncı ve emme basıncının stabilite üzerinde önemli bir etkisi olduğu ortaya konmuştur. Suyun şev içerisinde ilerlemesiyle, zemindeki boşluk suyu basıncı artmaktadır. Bu da emmenin sağladığı ilave kayma dayanımını azaltmakta ya da tamamen yok olmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, doygun olmayan şevlerin, 3 farklı zemin türüyle, yağış etkisi altındaki stabiliteleri incelenmiştir. Her zemin türü için şevdeki başlangıç doygunluk derecesi 0,54 olarak tanımlanmış daha sonra bir zemin türü için 0,4 ve 0,5 değerlerinde de analizler yapılmıştır. Analizlerde, sonlu farklar metoduyla çalışan bir paket program kullanılmıştır. İlk olarak zemin türlerini istenilen doygunluk derecelerine getirmek için gerekli veriler sisteme yüklenmiştir. Daha sonra farklı yoğunluk ve sürelerde seçilen yağışlar sırayla farklı mekanik özelliklere ve farklı doygunluk derecelerindeki şevlere uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, emme basıncının stabilite üzerinde önemli bir etkisi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, many studies have been conducted on unsaturated soils and as a result of these studies, it has been revealed that negative pore water pressure and suction pressure have a significant effect on stability. As water penetrates in the slope, the pore water pressure in the soil increases. This reduces the additional shear strength provided by suction or causes it to disappear completely. In this study, the stability of unsaturated slopes under the effect of rainfall with 3 different soil types was examined. For each soil type, the initial saturation degree in the slope was defined as 0.54, then analyses were performed for a soil type at 0.4 and 0.5 values. A package program working with the finite difference method was used in the analyses. First, the necessary data were loaded into the system to achieve the desired saturation degrees. Then, the selected rainfalls with different intensities and durations were applied to slopes with different mechanical properties and different saturation degrees, respectively. As a result of the analyses, it was understood that the suction pressure had a significant effect on stability.