Dijital fabrikasyonda ortaklaşa üretim modelinin 3Dyazıcılar üzerinden incelenmesi
Examining the collaborative production model in digital fabrication through 3R printers
- Tez No: 884155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP FIRAT EZENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
3D yazıcılar standart üretim metotlarının dışına çıkılmasını sağlayan ve endüstriyel üretimi son kullanıcıya indirgeyen bir üretim yöntemidir. Bilgisayar ortamında tasarlanan veya internet üzerinden edinilen modeller 3 Boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilir. Üretilen bu nesnelerin boyutu, şekli ve rengi tamamen kullanıcının tasarımına bağlıdır. Bu sayede, kişiler kendi ihtiyaçlarına uygun ürünleri evlerinde kolaylıkla elde edebilir ve özelleştirmeler yapabilirler. Kullanıcıların evde üretim yapma kabiliyeti kazanması ortaklaşa üretim kavramının temellerini oluşturmaktadır. Ortaklaşa üretim modeli tedarikçiyle son kullanıcının bir ürünün üretimini birlikte gerçekleştirmesidir. Ortaklaşa üretim kavramı hem kullanıcıların hem de üretici firmaların maliyetlerini düşüren, doğaya ve geri dönüşüme pozitif etkisi olan bir modeldir. 2024 yıllında ortaklaşa üretim modeli, 3 boyutlu yazıcılar ve benzeri teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte, endüstrideki değişimi temsil etmektedir. Ancak, bu modelin kullanım alanları henüz oldukça kısıtlıdır. Bu tez, ortaklaşa üretim modelinin potansiyelini ve önemini değerlendirerek, bu yenilikçi yaklaşımın nasıl yaygınlaştırılabileceğini ve gelecekteki etkisini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
3D printers are a production method that allows for deviation from standard manufacturing methods and reduces industrial production to end users. Models designed in computer environments or acquired via the internet are produced using 3D printers. The size, shape, and color of these produced objects are entirely dependent on the user's design. Thus, individuals can easily obtain products tailored to their needs at home and make customizations. The ability for users to engage in home production forms the foundation of the concept of collaborative production. The collaborative production model involves the joint production of a product by both the supplier and the end user. The concept of collaborative production is a model that reduces costs for both users and manufacturing companies and has a positive impact on the environment and recycling. In the year 2024, the collaborative production model represents a significant shift in the industry with the widespread adoption of advanced technologies such as 3D printers. However, the use cases for this model are still quite limited. This thesis evaluates the potential and significance of the collaborative production model, researching how this innovative approach can be popularized and its future impact.