Suudi Arabistan'da Snapchat ınfluencer'ları gençlerin satın alma davranışlarına etkisi.
The impact of Snapchat influencers on the purchasing behavior of young people in Saudi Arabia.
- Tez No: 884236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Suudi Arabistan'da Snapchat influencer'larının gençlerin satın alma davranışları üzerindeki etkisini detaylı bir şekilde incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma süreci, 221 katılımcı üzerinde anket uygulaması ile yürütülmüştür. Elde edilen veriler, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Anket, genç katılımcıların Snapchat kullanım alışkanlıklarını, Snapchat influencer'larının takip edilme durumunu, influencer'ların ürün ve hizmet tanıtımlarının etkisini ve gençlerin satın alma davranışlarını ölçmek amacıyla özenle tasarlanmıştır. Verilerin analizi, frekans dağılımları, yüzdelik hesaplamaları, korelasyon analizi ve regresyon analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Snapchat influencer'larının gençlerin satın alma davranışı üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Katılımcıların çoğunluğu, Snapchat influencer'larının ürün ve hizmet tanıtımlarını dikkate aldıklarını ve bu tanıtımların satın alma kararlarını etkilediğini belirtmiştir. Ayrıca, Snapchat influencer'larının gençler arasında popülerliklerinin ve güvenilirliklerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis was conducted to examine in detail the impact of Snapchat influencers on the purchasing behavior of young people in Saudi Arabia. The research process was carried out by applying a survey to 221 participants. The data obtained was evaluated using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) software for statistical analysis. The survey was carefully designed to measure the Snapchat usage habits of young participants, the following of Snapchat influencers, the impact of influencers' product and service promotions, and the purchasing behavior of young people. Data analysis was carried out using statistical methods such as frequency distributions, percentage calculations, correlation analysis and regression analysis. The results reveal that Snapchat influencers have a significant and positive effect on young people's purchasing behavior. The majority of participants stated that they took into consideration Snapchat influencers' product and service promotions and that these promotions influenced their purchasing decisions. Additionally, Snapchat influencers have been found to have high popularity and credibility among young people.