Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tıp Fakültesi Tıpta uzmanlık eğitimi alan hekimlerin mikrobiyota ve hastalık ilişkisi hakkında bilgi düzeyleri ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels and attitudes of physicians receiving medical specialization education at Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine about relationship between microbiota and disease
  1. Tez No: 884274
  2. Yazar: EMİNENUR KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mikrobiyota, vücudumuzda yaşayan mikroorganizmalar olarak tanımlanmaktadır. Vücutta çok sayıda işlevi olan mikrobiyotanın %70'inden fazlası bağırsaklarda lokalizedir. Disbiyozis adı verilen, mikrobiyotadaki dengenin patojenler lehine kayması durumunda ise mikrobiyotanın vücuttaki koruyucu işlevi zarar görmekte ve bu durum obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, alerji, karaciğer hastalıkları, nöropsikiyatrik hastalıklar ve kanser gibi birçok kronik hastalığın ortaya çıkışıyla ilişkilendirilmektedir. Bu ilişki göz önüne alındığında, sağlıklı mikrobiyotanın gelişimi ve sürdürülmesi, primer koruma açısından çok önemlidir. Çalışmamızda, tıpta uzmanlık eğitimi alan hekimlerin mikrobiyota ve hastalık ilişkisi hakkında bilgi düzeyleri ve tutumlarını değerlendirmeyi ve hekimlerde konu hakkında farkındalık oluşturmayı amaçladık. Araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı bir anket çalışması olarak planlandı. Çalışmamızda hekimlerin %27,8'i mikrobiyota hakkında bilgi düzeyini yeterli bulmaktadır. Mikrobiyotada meydana gelen değişimlerin hastalıklara neden olacağını düşünenlerin, düşünmeyenlere kıyasla mikrobiyota ve hastalık ilişkisi bilgi puanı istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulundu. Benzer şekilde, antimikrobiyal tedavinin mikrobiyotada kalıcı değişimlere sebep olabileceğini düşünenlerin, düşünmeyenlere kıyasla mikrobiyota ve hastalık ilişkisi bilgi puanı istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulundu. Sonuçlar mikrobiyota hakkında bilgi sahibi olan hekimlerin, disbiyozis sürecinin hastalıklara neden olabileceğinin farkında olduğunu göstermektedir. Hekimlerin bilgi düzeyinin hasta yaklaşımında önemli olduğunu düşünerek, hekimlerin özellikle branşlarını ilgilendiren hastalıkların patofizyolojisinde mikrobiyotanın rolüyle ilgili yeterli bilgi düzeyine erişmeleri sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Microbiota is defined as microorganisms living in our body. More than 70% of the microbiota, which has many functions in the body, is localised in the intestines. If the balance in the microbiota shifts in favour of pathogens, called dysbiosis, the protective function of the microbiota in the body is damaged and this is associated with the emergence of many chronic diseases such as obesity, diabetes, cardiovascular diseases, allergies, liver diseases, neuropsychiatric diseases and cancer. Considering this relationship, the development and maintenance of healthy microbiota is very important for primary prevention. In our study, we aimed to evaluate the level of knowledge and attitudes of physicians receiving medical speciality training about the relationship between microbiota and disease and to raise awareness of physicians about the subject. The study was planned as a cross-sectional descriptive survey study. In our study, 27.8% of physicians found the level of knowledge about microbiota sufficient. The knowledge score of the relationship between microbiota and disease was statistically significantly higher in those who thought that changes in the microbiota would cause diseases compared to those who did not think so. Similarly, those who thought that antimicrobial treatment could cause permanent changes in the microbiota had a statistically significantly higher knowledge score about the relationship between microbiota and disease compared to those who did not think so. The results show that physicians who have knowledge about microbiota are aware that the dysbiosis process may cause diseases. Considering that the level of knowledge of physicians is important in patient approach, physicians should be provided with adequate knowledge about the role of microbiota in the pathophysiology of diseases related to their branches.