Spor tesislerinde çevresel sürdürülebilirlik uygulamalarının incelenmesine yönelik bir durum çalışması
A case study to examine environmental sustainability practices in sports facilities
  1. Tez No: 884318
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD ÇOKNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde çevresel sorunlar gün geçtikçe artmakta ve çözüm arayışı dünya gündemini meşgul etmektedir. Bu nedenle çevresel sürdürülebilirlik (ÇS) çalışmaları akademik ilgiyi haketmektedir. Bu araştırma spor tesislerinde ÇS uygulamalarının incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi desenlerinden betimsel durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmaya Türkiye'de uluslararası Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) sertifikasına sahip beş spor tesisi dahil edilmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile araştırmaya dahil edilen spor tesislerinin yönetici-çalışan (15 katılımcı) ve hizmet alan kullanıcılarından (5 katılımcı) elde edilmiştir. Yapılan tematik analiz sonucunda spor tesislerini çevresel sürdürülebilirlik uygulamalarına yönlendiren nedenlerin kurumsal kararlar ve liderlik, çevre bilinci, pazarlama ve halkla ilişkiler, ekonomik ve ticari konular, uluslararası zorunluluklar ve önceki tecrübeler olduğu görülmektedir. Atık yönetimi ve enerji tasarrufu başta olmak üzere çeşitli çevresel sürdürülebilirlik uygulamaları yapılmaktadır. Uygulamalar sırasında kaynak yetersizliği, çalışan ilgisizliği, iletişim, sporcu kaynaklı zorluklar, alışkanlıkların değişmesi ile ilgili zorluklar, kullanıcı tepkileri gibi sorunlar yaşandığı tespit edilmiştir. Spor tesisleri gelecekte de çevre bilinci oluşturma, sürdürülebilirlik stratejileri geliştirme, çevre etkinlikleri düzenleme, kaynak ve atık yönetimi, insan kaynakları ve iş birliği faaliyetlerine devam etmeyi planlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, environmental problems are increasing day by day and the search for solutions is occupying the world agenda. Therefore, environmental sustainability (ES) studies deserve academic attention. This research was conducted with the aim of examining ES practices in sports facilities. A descriptive case study, one of the qualitative research method designs, was used in the study. Five sports facilities in Türkiye with Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) certification were included in the study. The research data were obtained by semi-structured interview technique from the managers-employees (15 participants) and users (5 participants) of the sports facilities that included in the research. As a result of the thematic analysis, it is seen that the reasons that lead sports organizations to environmental sustainability practices are corporate decisions and leadership, environmental awareness, marketing and public relations, economic and commercial issues, international obligations and previous experiences. A variety of environmental sustainability practices are undertaken, particularly waste management and energy conservation. Problems such as lack of resources, employee apathy, communication, athlete-related difficulties, difficulties related to changing habits and user reactions have been identified. Sports facilities plan to continue raising environmental awareness, developing sustainability strategies, organizing environmental events, resource and waste management, human resources and cooperation activities in the future.