Son dönem Uşşâkî şeyhlerinden Mehmet Nusret Tura hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri
The life, works and sufi views of Mehmet Nusret Tura, one of the last period Uşşaki sheikhs
- Tez No: 884317
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURREZZAK TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezde, Halvetî tarikatının Ahmediyye kolunun Uşşâkıyye şubesinin son dönem şeyhlerinden olan M. Nusret Tura konu edilmiştir. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde M. Nusret Tura'nın hayatı ve bağlı olduğu tasavvufî gelenek; ikinci bölümde eserleri, üçüncü bölümde ise tasavvufî görüşleri ele alınmıştır. Tezin hazırlanması sürecinde Uşşâkî kültürünün önemli şahsiyetlerinin geleneği takip edilmiş, Tura'nın eserleri, sevenleri ile bireysel görüşmeler yapılmıştır. Böylelikle kendisi hakkında bir kanaate varılarak, sonuç bölümünde bir değerlendirme yapılmıştır. Nusret Tura, Osmanlı kültür mirasının taşıyıcıları Mustafa Hilmi-i Sâfî Efendi ve Hazmi Tura rehberliğinde tasavvufî eğitimini tamamlamış ve nihayetinde şeyhleri vasıtasıyla edindiği tasavvuf düşüncesinin sosyal ve kültürel kodlarını Cumhuriyet sonrası döneme taşıyan bir mânevî rehber olmuştur. M Nusret Tura, çok önemli ve sahih bir geleneğin temsilcisi olarak kültür hayatımıza önemli bir katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on M. Nusret Tura, one of the last period sheikhs of the Uşşâkıyye branch of the Ahmadiyya branch of the Halvetî order. The thesis consists of three main chapters. The first part deals with M. Nusret Tura's life, the second part with his works, and the third part with his understanding of Sufism. In the process of preparing the thesis, the traces of important figures of the Uşşâkî culture were followed, Tura's works and personal interviews with his lovers were made. In this way, an opinion was reached about him and an evaluation was made in the conclusion section. Nusret Tura completed his Sufi education under the guidance of Mustafa Hilmi-i Sâfî Efendi and Hazmi Tura, the carriers of the Ottoman cultural heritage, and eventually became a spiritual guide who carried the social and cultural codes of the Sufi thought he acquired through his sheikhs to the post-Republican period. M Nusret Tura makes a significant contribution to our cultural life as the representative and transmitter of a very important and authentic tradition.