Sosyal medyada pazarlama: Instagram anneleri üzerine bir inceleme
Marketing on social media: A study on instagram mom
  1. Tez No: 884320
  2. Yazar: GONCA SELİN ADİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yaşanan dijital dönüşümlerle birlikte, insanların hayat standartlarının gelişmesine uyum sağlayabilmek amacıyla pazarlama sektörü de her geçen gün yeni reklam stratejileri geliştirmektedir. Sosyal medyanın etki gücünün ve kullanıcı sayısının her geçen gün artması kurumların dikkatini çekerek influencer pazarlama yöntemini ortaya çıkartmıştır. Influencerlar, sosyal medya araçları üzerinden çok sayıda insanı etki altına alarak karar verme süreçlerinde dijital kanaat önderi konumunu almışlardır. Influencer kategorilerinden biri olan influencer anneler, markalarla yapmış olduklar işbirliği paylaşımlarında çocukları ve eşlerini aktif olarak kullanarak ürün ve marka tanıtımı yapmaktadırlar. Bu çalışmada, Instagram üzerinden anneliğe dair paylaşım yapan üç influencerın paylaşımları nitel araştırma tekniklerinden betimsel içerik analizi yöntemiyle incelenmektedir. Araştırmanın örneklemi 'bebekçikolatası.net' blog sayfasında yer alan influencerlar arasından; Merve İpek Öztürk (@merveipekozturk), Zeynep Özbayrak (@zynpzeze), İmren Karadeniz (@imrenim) Instagram hesapları amaçlı örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmanın bulguları sonucunda, blogger annelerin benzer ya da aynı ürün/marka kategorilerinde annelik kimliklerini kullandıkları görülmüştür. Blogger anneyi takip eden kişilerin sadece anne ile değil çocuğa karşı da duygusal bağ geliştirdikleri tespit edilmiştir. Anne ve çocuğa karşı gelişen bu duygusal bağın ve güvenin satın alma davranışlarında etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the digital transformations, the marketing sector is developing new advertising strategies every day in order to adapt to the improvement of people's living standards. The increasing influence of social media and the number of users has attracted the attention of organizations and led to the emergence of the influencer marketing method. Influencers have become digital opinion leaders in decision-making processes by influencing a large number of people through social media too. Influencer moms, one of the influencer categories, promote products and brands by actively using their children and spouses in their posts. In this study, the posts of three influencers who post about motherhood on Instagram are analyzed by descriptive content analysis method, one of the qualitative research techniques. Merve İpek Öztürk (@merveipekozturk), Zeynep Özbayrak (@zynpzeze), İmren Karadeniz (@imrenim) Instagram accounts were selected from among the influencers on the 'bebçikolatası.net' blog page by purposive sampling method. As a result of the findings of the study, it was observed that blogger mothers used their motherhood identities in similar or identical product/brand categories. It has been found that people who follow the blogger mother develop an emotional bond not only with the mother but also with the child. It has been determined that this emotional bond and trust between mother and child are effective in discarding behaviors.