Sono-fotodinamik uygulamalara yönelik yeni sono-fotoduyarlaştırıcı sentezi ve özellikleri
Synthesis and properties of sono-photo sensitizer for sono-photodynamic applications
- Tez No: 884321
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez kapsamının SFDT (Ultrases ve Fotodinamik Terapi) uygulamaları için tasarlanmış yeni bir sensitizer adayı olan periferik tetrakis-(4-florotiyoçinkoftalosiyanin (II)) (4F4NZnPc), periferik olmayan tetrakis-(4-florotiyoçinkoftalosiyanin (II)) (4F3NZnPc) bileşiklerinin sentezi, çözünürlük özellikleri, singlet oksijen kuantum verimi, fotodegradasyon kuantum verimi gibi çeşitli fotofizikokimyasal özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu sensitizerlerin karakterizasyonu ise çeşitli spestroskopik teknikler kullanılarak açıklanmıştır. Elde edilen fotobozunma sonuçları, bu sensitizerin ses ve ışıkla aktive edilebilir özelliklerini ortaya koymakta ve potansiyel SFDT uygulamalarındaki etkisini vurgulamaktadır. Bu çalışma, yeni nesil terapötik yaklaşımların geliştirilmesi için önemli bir adım olabilir. Çalışmada ayrıca, iki ftalonitril bileşiğinden türetilen çinko ftalosiyanin bileşiklerinin fotofiziksel özellikleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The synthesis, solubility properties, singlet oxygen quantum yield, photodegradation quantum yield, and various photophysical properties of a newly designed sensitizer candidate, peripheral tetrakis-(4-fluoro zinc phthalocyanine (II)) (4F4NZnPc), intended for SPDT (Sonodynamic and Photodynamic Therapy) applications, as well as non-peripheral tetrakis-(4-fluoro zinc phthalocyanine (II)) (4F3NZnPc) compounds have been extensively investigated. The characterization of these sensitizers has been elucidated using various spectroscopic techniques. The obtained photobleaching results highlight the light and sound activatable properties of this sensitizer and emphasize its potential impact in SPDT applications. This study could be a significant step towards the development of next-generation therapeutic approaches. Additionally, the photophysical properties of zinc phthalocyanine compounds derived from two phthalonitrile compounds are discussed in this study.