Ozon uygulamasının rezin ve biyoseramik esaslı kök kanal dolgu patlarının bağlanma dayanımı üzerine etkinliğinin push-out testi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of ozone application on the bond strength of epoxy resin and bioceramic-based root canal sealers using push-out test
  1. Tez No: 884325
  2. Yazar: MERVE DOĞAN İLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; ozon gazı uygulamasının, iki farklı içeriğe sahip kök kanal patının bağlanma dayanımı üzerine etkisini push-out testi kullanarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 60 adet çekilmiş tek köklü ve tek kanallı insan alt premolar dişleri kullanıldı. Dişlerin kronları mine-sement sınırından elmas fissür frez ile su soğutması altında kesilerek uzaklaştırılmış olup, kök boylarını standardize etmek amacıyla tüm diş kökleri 17 mm uzunluğa eşitlendi. Dişlere giriş kavitesi açılmasının ardından 15 numaralı K tipi eğe ile glide path oluşturuldu. Kök kanallarının şekillendirilmesi Reciproc #40 numaralı döner eğe ile tamamlandı. İrrigasyon aşamasında %5'lik NaOCl ve %17'lik EDTA tüm numunelere standart şekilde uygulandı. Final irrigasyonu 5 ml distile su (DS) ile yapıldı. Dişler her grupta 15 diş olacak şekilde rastgele dört gruba (Grup 1: AH Plus, Grup 2: AH Plus ve ozon gazı, Grup 3: AH Plus Bioceramic, Grup 4: AH Plus Bioceramic ve ozon gazı) ayrıldı (n=15). Ozon gazı uygulanmayacak olan diş gruplarının (Grup 1 ve Grup 3) kök kanal dolumu yapıldı. Ozon gazı uygulanacak gruplar ise (Grup 2 ve Grup 4) ozon uygulanmasının ardından kök kanal dolumu tamamlandı. Tüm gruplarda kök kanal dolumu basit tek kon dolum yöntemi kullanılarak yapıldı. Çalışmada AH Plus ve AH Plus Bioceramic kök kanal patları kullanıldı. Dişlerden hassas kesme cihazı ile apikal 2, 5, 8 mm mesafeden üç kesit alındı. Elde edilen kesitler itme bağlanma dayanımını ölçmek amacıyla push-out test cihazında teste tabi tutuldu. Veriler R programı ile analiz edildi. Kanal patı, final irrigasyonu ve kesite göre normal dağılmayan bağlanma dayanımı değerlerinin karşılaştırılmasında R programında WRS2 paketi kullanılarak üç yönlü Robust testi kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Bonferroni düzeltmesi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of ozone gas application on the bond strength of two different contents of root canal sealer using the push-out test. Materials and Methods: In this study, 60 extracted single-rooted and single-canal human lower premolar teeth were used. The crowns of the teeth were cut away from the cemento-enamel border with a diamond fissure bur under water cooling, and all roots were equalized to 17 mm in length in order to standardize the root lengths. After opening the entry cavity for the teeth, a glide path was created with a number 15 K type file. Shaping of the root canals was completed with a Reciproc #40 rotary file. During the irrigation phase, 5% NaOCl and 17% EDTA were applied to all samples in a standard manner. Final irrigation was performed with 5 ml of distilled water (DW). The teeth were randomly divided into four groups (Group 1: AH Plus, Group 2: AH Plus and ozone gas, Group 3: AH Plus Bioceramic, Group 4: AH Plus Bioceramic and ozone gas). Root canal filling was performed for the tooth groups (Group 1 and Group 3) that would not be treated with ozone gas. For the groups to be applied with ozone gas (Group 2 and Group 4), root canal filling was completed after ozone application. Root canal filling in all groups was performed using the simple single-cone filling method. AH Plus and AH Plus Bioceramic root canal sealer were used in the study. Three sections were taken from the teeth with a precision cutting device at apical distances of 2, 5, and 8 mm. The obtained sections were tested on a push-out test device to measure the push bond strength. Data were analyzed with the R program. To compare bond strength values that were not normally distributed according to canal sealer, final irrigation, and section, the three-way Robust test was used using the WRS2 package in the R program, and multiple comparisons were examined with Bonferroni correction.