Türkiye'de tarımda dijital dönüşüm kapsamında uygun bir tarım makinaları ve teknolojileri sanayi kümelenme modeli geliştirilmesi
As part of the digital conversion in agriculture to develop a suitable industrial cluster model for agricultural machinery and technologies production sector for Turkey
  1. Tez No: 884351
  2. Yazar: GÖKHAN AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kümelenme işletmelerin zorluk ve engeller karşısında işbirliği içerisinde olmasını sağlamaktadır. İşletmelerin potansiyel ve yeteneğini ortaya çıkarmayı amaçlayan kümelenmede yaşanan rekabet teknoloji unsurunu önemli hale getirmiştir. Ulusal ağdaki kümelenmede tüm süreçlerde dijital dönüşümle başarının arttığı görülmektedir. Tarım sektöründe dijitalleşme ile verimde artış, kalite, hız ve esneklik beklenmektedir. Bu nedenle tarımda dijitalleşme ile ilgili çalışmalar artmıştır. Dijital teknoloji bileşenlerinin üretimde yer alması, işletmelerde mekanizasyonu ve personel niteliklerinin dönüşmesini gerektirmektedir. Dönüşüm sonucunda dijital işletmeler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Tarım makinaleri sektöründe yer alan işletmeler baz alınarak, bu işletmelerin kümelenme potansiyelini belirlemektir. Dijital Tarım uygulamalarına geçebilmek için öncelikle mevcut durumun belirlenmesi elzemdir. Bu tez çalışmasında anket tekniği kullanılmış ve veriler faktör ve güvenilirlik analiziyle sınanmıştır. Araştırma kapsamında toplam 305 firma incelenmiştir. Veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Firmaların kümelenme toplam puanlarına göre; 168 firmanın yüksek derecede, 131 firmanın orta düzeyde ve 6 firmanın da düşük düzeyde kümelendiği belirlenmiştir. Dijital Tarım Teknolojilerini Kullanma Düzeyinin en fazla (%69,5 ile)“Başlangıç ve Gelişim seviyesinde”oldukları gözlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre işletmelerin toplam Dijital Tarım puanlarına baktığımızda; araştırmaya katılan 42 firmanın Profesyonel seviyede olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Clustering enables businesses to collaborate in the face of challenges and obstacles. It aims to reveal the potential and talent of businesses. The competition in the cluster has made the technology element important. It is seen that success increases with digital transformation in all processes in the cluster in the national network. Digitalization in the agricultural sector brings high efficiency, quality, speed and flexibility. For this reason, studies on digitalization in agriculture have increased. The inclusion of digital technologies in production requires the transformation of enterprises' production processes, tools and employee qualifications. As a result, digital businesses emerge. The aim of this study is to determine the clustering potential of these enterprises, based on the enterprises in the agricultural machinery sector in Turkey. To determine their level of transition to the concept of Digital Agriculture. Survey method was used in the research and the obtained data were tested with factor and reliability analysis. A total of 305 companies were examined within the scope of the research. The data were analyzed using the SPSS package program. When we look at the total cluster scores of the companies; It was determined that 168 companies participating in the research were clustered at a high level, 131 companies were clustered at a medium level and 6 companies were clustered at a low level. It has been observed that the highest level of use of Digital Agriculture Technologies (69.5%) is at the“Beginner and Development level”. When we look at the total Digital Agriculture scores of the businesses according to the analysis results; It was revealed that 42 companies participating in the research were at Professional level.